A cukorbetegség súlyos károkat okozhat a veseműködésben, szív- és érrendszerünkben, valamint az idegrendszerünkben is. Mindezek mellett azonban szemészeti szövődményei is lehetnek.
Zavarok a fénytörésben
A megemelkedett vércukorszint a szemre is hatással van, ugyanis megnövekszik tőle a szem fénytörése, így a cukorbeteg páciens rövidlátó lesz. Erre általában akkor derül fény, amikor a kezelést követően a beteg visszanyeri normál, lecsökkent vércukorszintjét, és zavarokat érez a látásával kapcsolatban.
Zöld hályog vagy szürke hályog mint következmény
Aki cukorbeteg, alapvetően fogékonyabb a zöld hályogra és szürke hályogra. Éppen ezért, ha cukorbetegséget diagnosztizálnak valakinél, fontos, hogy mérjék a szemnyomást, és ezzel kizárják az esetleges glaukómát.
Szürke hályog esetén a szemlencse fényáteresztő képessége csökken. Fontos azonban tudni, hogy amennyiben a szénhidrát-anyagcsere visszatér a normális állapotra, úgy a szürke hályog magától elmúlhat.
Diabéteszes retinopátia
A cukorbetegség egyik súlyos szemészeti szövődménye a retinopátia . Ezt a szemfenéki keringés károsodása idézi elő, melynek következtében a kiserek, kapillárisok érfalai sérülnek, esetleg el is záródnak. Így egy oxigénhiányos állapot alakul ki, amelyet a szervezet érújdonképződésekkel próbál kompenzálni. Ez azt jelenti, hogy az érelzáródás miatt az ép erekből új erek alakulnak ki, mert a szervezet így próbálja pótolni a kiesett szakaszt. Ezek az új erek azonban nagyon sérülékenyek: könnyen megrepedhetnek, ami akár hirtelen látásvesztést is okozhat.
A szemhéjak és a szem gyulladása
A diabétesz miatt károsodik a szövetek keringése, ezért a szemhéjszélben, a szaruhártyában és a kötőhártyában is gyakrabban alakul ki gyulladás, amely nehezebben múlik el.
Vakság
A fenti állapotok mindegyike okozhat vakságot is, ha nem kezelik időben. A megvakult betegek esetében a vércukor-háztartás nincs egyensúlyban, a szem kisereiben pedig elváltozások indulnak el, amelyek végül érújdonképződést, üvegtesti vérzést, ideghártya leválást, glaukómát okozhatnak.
Előzzük meg a problémát!
A legfontosabb, hogy ha diagnosztizálják nálunk a cukorbetegséget, akkor mindenképpen menjünk el szemészeti szűrésre! 30 éves korig 3 évvel a diagnózis felállítása után, 30 éves kor felett pedig rögtön utána érdemes megtenni! Nagyon fontos, hogy terhesség esetén az első trimeszterben menjünk el szemészeti vizsgálatra!
Ezt követően érdemes rendszeresen ellenőriztetni a szemeink állapotát. A rendszeresség mértéke attól függ, hogy a kezelőorvos milyen elváltozásokat talált:
- ha nincs diabéteszes retinopátia, vagy enyhe az elváltozás, akkor évente;
- ha közepes az elváltozás, akkor félévente, évente;
- ha súlyos retinopátiánk van, akkor 3-4 havonta;
- ha terhesek vagyunk, akkor minden trimeszterben;
- ha pedig nagyon súlyos az állapotunk, akkor érdemes megfontolni a lézeres kezelést.