A 2-es típusú diabétesz elterjedése elsősorban a megváltozott életmódunkból fakad. Egyre kevesebbet mozgunk, mindenhová autóval járunk, az épületekben liftek, mozgólépcsők üzemelnek, egyre több időt töltünk a tv és a számítógép előtt. Az étrendünkben is nagyobb szerepet kapnak a cukros, zsíros, finomított szénhidrátokkal készült ételek, a feldolgozott élelmiszerek. Az étkezési szokásainkon is eluralkodott a gyorsaság és a kapkodás: a reggelit kihagyjuk, ebédre gyakran csak egy szendvicset kapunk be, vacsorára pedig alaposan belakmározunk. Emellett igen rossz hatással vannak az életünkre a nassolnivalók és a népszerű üdítőitalok, melyek szintén teli vannak cukorral.
A cukorbetegség kialakulása előtt minden érintett átesik az úgynevezett prediabéteszes állapoton. Ez azt jelenti, hogy a vércukorszint már magasabb, mint a normális, de még nem annyira, hogy egyértelműen ki lehessen mondani a cukorbetegség diagnózisát . A prediabéteszes esetek 40 százalékánál 5 éven belül kialakul a diabétesz. A prediabétesz két formája is ismert, az egyiket emelkedett éhomi vércukorszintnek (IFG), a másikat csökkent glükóztoleranciának (IGT) nevezik.
Tenni ellene egyszerű
A cukorbetegség megelőzését nagyon egyszerűen, röviden összefoglalhatjuk: éljünk aktívabb életet, együnk egészségesebb ételeket és szabaduljunk meg a túlsúlytól (vagy legalább néhány felesleges kilótól).
Ezek az életmódbeli változtatások mindenkinek jót tesznek, azonban van néhány csoport, akiknél magasabb a cukorbetegség rizikója. Ezek közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a túlsúlyosak, a mozgásszegény életmódot élők, a 45 év fölöttiek, bizonyos gyógyszereket tartósan szedők, illetve azok, akiknek a családjában több a cukorbeteg. Az első lépés tehát egy alapos szűrővizsgálat kell, hogy legyen, melynél megállapítják a rizikó mértékét és ennek megfelelő változtatásokat javasol a szakorvos.
Mozgás mozogni!
A mozgásnak szinte felsorolhatatlanul sok pozitív hatása van: jót tesz a keringési rendszernek, az önbizalmunknak, a csontjainknak és az izmainknak. Emellett a sportolás segít megszabadulni a felesleges kilóktól, csökkenti az étvágyat, javítja a szervezet inzulinszenzitivitását és a pillanatnyi vércukorszintet is csökkenti. Ideális esetben napi 30-40 perc mozgásra van szükség a szervezetünknek, de ha nagy súlyfelesleggel vagy éppen edzetlenül állunk neki mozogni, akkor kezdjük 10-20 perccel (vagy amennyivel bírjuk - a lényeg a rendszeresség és ha tényleg elszántak vagyunk, előbb-utóbb úgyis jobban fog menni). Sok kutatást folytattak arról, hogy melyik a legjobb mozgásforma a cukorbetegség ellen, de végül arra a következtetésre jutottak, hogy tulajdonképpen bármit kipróbálhatunk. Az aerob és a súlyzós mozgásformákat érdemes kombinálni - kezdjünk sétával, úszással!
A közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban a cukros ételektől leszünk cukorbetegek
Teljesebb ételek a teljes egészségért!
A közhiedelemmel ellentétben nem (vagyis nem elsősorban) a cukros ételektől leszünk cukorbetegek. A finomított szénhidrátoknak, a rengeteg zsírnak és a túl sok felesleges kalóriának, valamint a rostokban és mikrotápanyagokban szegény ételeknek egyaránt szerepe van abban, hogy elhízzunk, és így előbb-utóbb kialakuljon nálunk a cukorbetegség. A megelőzéshez tehát az általános elveket érdemes követnünk: együnk kevesebb cukrot, finomított szénhidrátot (például fehér lisztet) és zsírdús ételeket. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű gabonákat, a friss zöldségeket és gyümölcsöket . Igyunk több folyadékot, de a cukros üdítőket mellőzzük, az elfogyasztott alkohol mennyiségét pedig csökkentsük.
Ezek az ételek nemcsak a túlsúly elleni küzdelmet támogatják, de kutatások bizonyítják, hogy a vércukor megregulázásában is szerepet játszanak.
Gyógyszeres támogatás
Az életmódváltás mellett több gyógyszerről bebizonyosodott, hogy a cukorbetegséget megelőző anyagcsere-állapotban képesek csökkenteni a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. Fontos azonban tudnunk, hogy az életmódváltás valamennyi gyógyszernél hatékonyabb. Az USA-ban egy tanulságos klinikai vizsgálatot (Diabetes Prevention Program) végeztek 3200 olyan egyén közreműködésével, akik még nem voltak cukorbetegek, de terheléses vércukorvizsgálatuk már kóros eredményt mutatott. A vizsgált egyének egyik csoportját intenzív életmódváltásra bírták (diéta és személyi tréner által előírt és szigorúan végrehajtott edzésprogram), egy másik csoportjuk vércukorcsökkentő gyógyszert kapott, a többiek speciális kezelésben nem részesültek. Ebben a közel 3 évig tartó tanulmányban az életmódváltozás 58 százalékkal csökkentette az újonnan megjelenő cukorbetegség kockázatát, ezzel szemben a gyógyszeres kezelésben részesülők körében csak 31 százalékos rizikócsökkenést tudtak elkönyvelni.
Facebook-csoportunkhoz !