Egy egészen friss klinikai tanulmány szerint az Apple okosórája igen pontosan jelzi a cukorbetegséget - írja a TechCrunch-ra hivatkozva a hvg.hu . Az alkalmazásfejlesztő Cardiogram és a San Franciscó-i Egyetem kutatói 14 ezer Apple Watch-tulajdonos egészségügyi adatait vizsgálták, és az óra, pontosabban a pulzusmérő funkció 462 felhasználónál ismerte fel a cukorbetegséget.
Hogy függ össze a pulzusszám és a cukorbetegség?
A nyugalmi pulzusszám, valamint a pulzusszám-változékonyság összevetése meglehetősen jól jelzi a cukorbetegség meglétét és a magas vérnyomást egy 2015-ös tanulmány szerint, így ennek alapján használták fel az Apple Watchok adatait arra, hogy rájöjjenek, képes-e az eszköz azonosítani a cukorbetegséget. Vizsgálataikhoz mesterséges intelligencián alapuló, több mint 200 millió méréssel trenírozott algoritmust (DeepHeart) is használtak, és végül 85 százalékos pontosságot tudtak elkönyvelni.
Az Apple Watchot már korábban is használták különféle egészségügyi felmérésekre, így például 97 százalékos pontossággal sikerült detektálni a szívritmuszavart, 90 százalékos pontossággal egy igen veszélyes alvási rendellenességet, az alvási apnoét , és 82 százalékos pontossággal a magas vérnyomást .
Fontos a korai felismerés
A mostani tanulmány az első, amelyik bebizonyította, hogy a normál pulzusmérők (nem csak az Apple Watchban találhatóak) AI-alapú algoritmussal párosítva képesek kimutatni a cukorbetegséget bármiféle kiegészítő hardver nélkül. Ez azért fontos, mert a cukorbetegség korai felismerése sokat segíthet más betegségek megelőzésében is. Eközben olyan pletykák is napvilágra kerültek, hogy az Apple, sőt a Google is neminvazív vércukormérőt tenne valamelyik következő generációs okosórájába, bár erre feltehetőleg még éveket kell várni.