A potsdami Német Élelmezéstudományi Intézet (DIfE) szerint azok a nők, akik szoptatták gyermeküket, 40 százalékkal kisebb eséllyel lesznek betegek. Az ok nyilvánvaló a német lap, az Abendblatt szerint : a szoptatás kedvező hatással van a testsúlyra és az anyagcserére.
A kutatók 1260 anya adatait elemezték egy hosszú távú vizsgálat során, 1994 és 2005 között. Kérdőíveken mérték fel, hogy mennyi ideig szoptatták gyermeküket, és milyen életmódot folytatnak az anyák. Összesítették a nők testméreteit, illetve a vérvételek eredményeit is elemezték.
Az adatokból kiderült, hogy azok a nők, akik hosszú ideig szoptattak, átlagosan alacsonyabb zsírszinttel rendelkeztek (a vérükben volt kevesebb zsír) és magasabb volt az adiponectin-szintjük. Az adiponectin egy olyan hormon, amely a zsírszövetből szabadul fel, és kedvezően hat a zsír- és cukoranyagcserére. Javítja például a testi sejtek inzulinérzékenységét. A Wikipedia szerint az adiponectin egy olyan fehérje, amely a vércukor szint szabályozásában, illetve a zsírsavak lebontásában is szerepet játszik.
A nők vérvételi eredményei arra utalnak Matthias Schulze szerint, aki a vizsgálat vezetője volt, hogy a szoptatás jótékonyan hat a testsúlyra és az anyagcserére is. E két hatás egyaránt csökkenti a 2-es típusú diabétesz bekövetkeztének valószínűségét is. A hatás függetlennek bizonyult a nők társadalmi státuszától és életmódjától.
Az Abendblatt a vizsgálat kapcsán emlékeztet arra, hogy a túlsúly az egyik döntő rizikófaktor a cukorbetegség kialakulásában.
A tanulmány elkészítésében a potsdami DIfE szakértői mellett részt vettek a müncheni Helmholtz Központ cukorbetegséggel és anyagcsere-betegségekkel foglalkozó intézetének munkatársai, illetve a berlini Robert Koch Intézet és a Berliner Charité kutatói is. Az eredményeket a című tudományos szaklapban tették közzé.