Állatok "terjesztik" a cukorbetegséget?

Egy olyan kórokozó segítheti az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását, melyet állatok hordoznak - tárta fel egy új kutatás.

Az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun folyamat, melynek során a szervezet saját immunrendszere fordul az inzulintermelő béta-sejtek ellen, így azok pusztulásával megszűnik a szervezetre vércukorszint-emelkedésre adott válasza. A betegséget külső forrásból bejuttatott inzulin segítségével lehet kezelni. A jelenség hátterét idáig nem sikerült feltárni, ehhez jutott egy lépéssel közelebb a PLoS ONE oldalain bemutatott tanulmány.

Dr. Colin Muirhead és a Newcastle-i Egyetem kutatói feltárták, hogy az 1-es típusú cukorbetegség előfordulása hatéves ciklikus változásokat mutat, ráadásul az előfordulási csúcsok évszakoktól való függést mutatnak - télen jóval gyakrabban jelentkezik az anyagcserét érintő probléma.

Vércukoreredményei változásairól vezessen naplót a HáziPatika.com-on! A tudósok rávilágítanak, hogy az ilyen rövid- és hosszútávú ciklusok jelenléte a fertőző hátteret veti fel, az állatok hordozta kórokozó a genetikailag fogékonyakban fokozza a cukorbetegséghez vezető kórfolyamatokat. Az ötlet alapját az influenza adta, hiszen ennél a betegségnél is különböző az egymást követő évek járványainak súlyossága.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra