Áttörés: visszafordították a nő cukorbetegségét

Sikerült visszafordítani egy 25 éves nő szervezetében a cukorbetegséget. A kínai kutatók eredményei rendkívül biztatóak, és új gyógymódok előtt nyithatnak utat.

Kínai kutatók egy ígéretes kezelésről adtak hírt egy úttörőnek mondható esettanulmányban. Őssejtterápiával ugyanis visszafordították az 1-es típusú cukorbetegséget - írja a hvg.hu.

Az 1-es típusú diabétesz a cukorbetegek körülbelül 5-10 százalékát érinti. Kiváltó oka az, hogy az immunrendszer tévesen ellenségként érzékeli azokat a sejteket, amelyek a vércukorszint-szabályozásban kulcsfontosságú szerepet játszót inzulin termelik a hasnyálmirigyben. E sejtek pusztulása miatt az inzulintermelés drasztikusan lecsökken, felborítva a szénhidrát-háztartás egyensúlyát a szervezetben. Az 1-es típus többnyire gyermekkorban alakul ki, bár felnőtteknél is felléphet. Kezelése ma állandó inzulinpótláson alapul, és a megfelelő kezelés ellenére is rövidebb a betegek várható élettartama az egészséges korcsoporttal összehasonlítva.

cukorbetegség
Őssejtterápiával fordították vissza az 1-es típusú cukorbetegséget. Fotó: Getty Images

Kínai kutatók egy friss tanulmányban arról számoltak be, hogy sikerült az ember őssejtjeit az inzulintermelésért felelős hasnyálmirigysejtek állandó készletévé alakítani. A Nankai Egyetem központi kórházában dolgozó szakemberek elsőként egy 25 éves női betegtől vettek zsírsejteket, és kémiai úton megoldották, hogy e sejtek őssejtekként viselkedjenek, és más típusú sejtekké fejlődjenek. Majd pedig olyan szigetsejteket hoztak létre, amelyek nagyrészt a hasnyálmirigyben találhatók és inzulint termelnek. Ezeket befecskendezték a páciens hasába, hogy megfigyeljék a következményeket. Két másik beteget is hasonló terápiában részesítettek.

A nő a kísérleti eljárás után 75 nappal elkezdett elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy már ne legyen szüksége injekcióra. A negyedik hónapban hosszú távú glükózszintje már megközelítette egy egészséges emberét, egy évvel később pedig még mindig inzulint termelt, és a vércukorszintje is rendben volt.

A biztató eredmények ellenére a kutatók további vizsgálatokat sürgetnek annak érdekében, hogy kiderüljön, más szervezetekben is hasonlóan működnek-e a mesterségesen kreált szigetsejtek. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra