Az 1-es típusú diabétesz a cukorbetegek mintegy 10 százalékánál fordul elő, ez pedig csak Magyarországon több tízezer ember jelent. Esetükben a problémát az immunrendszer hibás működése okozza, egészen pontosan az, hogy a szervezet saját maga pusztítja el a hasnyálmirigy szigetsejtjeit, amelyek az inzulintermelést végzik. Immár több mint 15 éve próbálják a kutatók kideríteni, miként lehetne őssejtek felhasználásával ellensúlyozni a betegséget, a hírek szerint pedig egy kaliforniai vállalat közel került a megoldáshoz.
Megkezdődtek az emberi kísérletek
A Viacty cég megalkotott egy PEC-Direct névre keresztelt implantátumot, amely méretét tekintve leginkább egy bankkártyához hasonló, és amely a bőr alá - például az alkarba - ültetve lép működésbe. Az eszköz olyan őssejtekből származó sejteket tartalmaz, amelyek képesek speciális szigetsejtekké érni, majd átvenni az immunrendszer által elpusztított társaik feladatát az inzulintermelésben.
Az implantátumot a múlt héten két 1-es típusú cukorbeteg testébe ültették be, valamint a közeljövőben egy harmadik páciensnél is elvégzik a beavatkozást. Az eszköz képes a vérkeringést felhasználva táplálni a progenitor sejteket, amelyek nagyjából három hónap alatt érnek meg. Ezt követően - a kutatók várakozásai szerint - a konstrukció nyomon tudja majd követni a vércukorszintet , és amennyiben az magas értéket ér el, a sejtek inzulin kibocsátásával visszaállítják a normális állapotot.
Korlátlan gyógymód
"Ha ez beválik, úgy a jövőben funkcionális gyógymódként tekinthetünk rá" - fogalmazott a kísérlet kapcsán Paul Laikind, a cég vezérigazgatója. "Valójában nem tudjuk gyógyítani a betegséget, hiszen az autoimmun okok nem szűnnek meg, de képesek lehetünk pótolni a hiányzó sejteket" - tette hozzá.
Amennyiben az implantátum a terveknek megfelelően működik, úgy az 1-es típusú cukorbetegek számára lehetővé teheti az inzulinos injekciók és a vércukorszint állandó ellenőrzésének elhagyását. Az eszköz használata mellett ugyanakkor így is szükség lenne gyógyszeres kezelésre, mivel csak immunszupresszív készítményekkel lehet elérni, hogy a szervezet ne pusztítsa el az új sejteket.
Szervdonoroktól vett hasnyálmirigysejtek révén már közel 20 éve lehetségessé vált, hogy a recipiensek megszabaduljanak az inzulinadagolástól, azonban a donorok limitált száma miatt ez az eljárás csak kevesek számára érhető el. Ezzel szemben az új implantátumnál nem fenyeget hasonló korlátozottság, mivel a szükséges őssejtek felső határ nélkül sokszorosíthatók, ezáltal az eszköz az összes beteg számára gond nélkül elérhető lenne. Az őssejteket olyan korai stádiumban lévő embriókból nyerik, amelyeket mesterséges megtermékenyítésen átesett nők ajánlanak fel.
Forrás: newscientist.com