Az inzulinok típusai

A cukorbaj kezelésének egyik legismertebb módszere az inzulin pótlása. Mivel azonban minden beteg egyéni anyagcserével rendelkezik, így különböző inzulin-típusok felelnek meg egy-egy szervezet számára.

Ha a megfelelő inzulin, megfelelő adagolásban kerül a szervezetbe, a szövődmények megelőzhetőek. Számos modern eszközzel pedig az egész folyamat fájdalommentes lehet.

Miben térnek el egymástól az inzulinok?

Az elmúlt évek során több, különböző, illetve kombinált inzulin-típusokat fejlesztettek a betegek számára, így lehetőség van az optimális kezelés kiválasztására. Míg régen naponta sokszor adagolandó, rövid hatású készítmény állt rendelkezésre, addig napjainkban akár 1-4 szúrás segítségével már könnyen biztosítható a megfelelő vércukorszint .

Az inzulinok hatástartamuk szerint térnek el egymástól: nem mindegy, hogy mikor kezdenek hatni, mennyi ideig hatnak és mikor érik el csúcspontjukat. Ennek ismerete nélkül nem lehet a megfelelő étrendet és életmódot kialakítani a cukorbeteg számára. Az inzulinkezelés éppen ezért senkinél sem egyforma, minden egyes diabéteszes betegnek eltérő inzulinkombinációra van szüksége.

Mire használjuk a különböző inzulinokat?

Az is fontos különbség, hogy mire használatosak. Az étkezésekkel jelentkező vércukorszint kompenzálására az úgynevezett bólus inzulinok alkalmasak, ide tartoznak a rövid (gyors hatású, reguláris) és az analóg (ultragyors hatású) inzulinok. Az alapanyagcsere fenntartására pedig az úgynevezett bazális inzulinok alkalmazhatóak. Mindazonáltal, a pumpás kezelések során a pumpa egyféle analóg inzulint adagol, mely biztosítja a bazális szükségletet is.

A gyorsabb hatáskezdetet és rövidebb hatástartamot nyújtó gyorshatású inzulint étkezés előtt kell beadni, így hatékonyan ellensúlyozza az emelkedő vércukorszintet - így alkalmas a nem kiegyensúlyozott életvitel mellett is rugalmas kezelést biztosítani.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az inzulin beadásában az inzulin toll is segítségünkre lehet
Az inzulin beadásában az inzulintoll is segítségünkre lehet

Ezzel szemben a rövid hatású (étkezési, bolus) inzulint a táplálkozás előtt fél órával már a szervezetbe kell juttatni, általában 8 órán át hat. Használata megköveteli az étkezések pontos előtervezését, a beadandó inzulin mennyisége pedig függ az elfogyasztani kívánt szénhidrát mennyiségétől.

A közepes hatású hormonkészítmények hatásához 1-2 órát is várni kell, mivel az inzulin felszívódását lassító vagy késleltető anyagot is tartalmaznak, maximumát a beadástól számított 4-12 óra között éri el, és akár 24 óráig hat.

A hosszú hatású inzulinok egy óra után kezdik kifejteni tevékenységüket, lassú hatáskezdetük mellett állandó szinten tartva a vércukorszintet például alvás közben is. Bázis (basal) inzulinként használják őket.

Mi mindent kell tudni az inzulinról ?

Az előkevert (mix) inzulinok pedig a fentieket egyesítik a különböző igényeknek megfelelően, a rendkívül változatos keverési aránytól függően tér el hatáskezdetük és teljes hatóidejük.

Mindemellett megkülönböztetünk humán (az emberi szervezetben termelt inzulinnal megegyező) és az ezek hatástani problémáit kiküszöbölő analóg inzulinokat (melyek a humán inzulin módosított formái) is.

Hogyan adagoljuk?

Az inzulin adagolására több eszköz is rendelkezésre áll (inzulintollak, pumpa), alkalmazásuk attól függ, hogy milyen típusú inzulinkezelésben részesül a beteg, azaz melyik típusú inzulint kapja és milyen adagolással - ez pedig nagyban függ a beteg életmódjától és vércukorértékeitől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.