A kutatást vezető Margaret Rice szerint az dopaminszint szabályozásában, mint azt korábban gondoltuk. Az inzulin a vércukorszint szabályozásáért felelős és teltségérzetet okoz evés után, a dopamin az agy jutalom- és gyönyörközpontjait kontrollálja. Mint most kiderült, az inzulinszint emelkedése pedig a dopaminszint emelkedését is okozza.
Rágcsálókon végzett kísérletekből kiderült, hogy az inzulinszint növekedése 20-55 százalékos dopaminszint-emelkedést is okoz az agy corpus striatum nevű területén. Ott érezzük a dopamin hatásait és ez kontrollálja testünk reakcióit, amikor jutalmat kapunk.
Mindez arra mutat rá, hogy - a rágcsálókban biztosan, az embereknél pedig valószínűleg - az inzulin az agy jutalomrendszerének részét képezi. Ezért aztán hajlamosak vagyunk nagy szénhidráttartalmú vagy alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasztani azért, hogy szervezetünk több inzulint termeljen, aminek hatására több dopamin is felszabadul.
Rice szerint ez azért is fontos, mert a krónikusan magas inzulinszint és a csökkent inzulinérzékenység együttesen elhízáshoz , illetve 2-es típusú cukorbetegséghez vezet. Azt is hozzátette: későbbi kísérleteikkel azt szeretnék bizonyítani, hogy az emberekre időnként rátörő, a cukor iránti vágy igazából a dopaminra vezethető vissza. A dopaminszint növekedését azonban okos étrendi döntésekkel is elérhetjük.
Forrás: Medicalnewstoday.com