Mostanában egyre gyakrabban hallani a táplálkozástudományi szakemberektől a szuperétel kifejezést, amit aztán a köznyelv szinte mindenre ráaggat, aminek valamilyen jótékony hatása van. De a cékla nem ezek közé tartozik. A brokkoli, az avokádó és néhány más zöldség társaságában tényleg különleges klubot alkotnak.
Egyik kedvenc gyökérzöldségünk segíthet a diabéteszes betegeken is
A céklát már régóta használják a gyógyászatban, lázcsökkentő valamint a bőr betegségeire gyakorolt jótékony hatásai miatt. A kutatók azt is megállapították, hogy a céklalé hatékonyan csökkenti a vérnyomást, különösen azoknál a betegeknél, akiknél a 2-es típusú diabéteszt diagnosztizálták.
Egy nemrégiben bő öt tucat, 18 és 85 év közötti résztvevővel lefolytatott kutatás során a páciensek fele minden nap céklalevet ivott, s a vérnyomásuk már 4 hét után jelentősen csökkent. Ezen túl a cékla hatásainak köszönhetően e csoport tagjainál az erek rugalmassága 20 százalékkal megnőtt.
Egy 2012-es tanulmányból az is kiderült, hogy a céklában lévő antioxidáns, az alfa-liposav képes csökkenteni a diabéteszesek esetében gyakori idegkárosodást.
A cékla alacsony kalóriatartalmú zöldség, 100 grammjában mindössze 43 kalória van. Ugyanakkor rengeteg B-vitamint és mangánt tartalmaz, nagyon kevés zsír mellett.
A sok cékla fogyasztása tehát jót tesz az egészségnek. Fontos tudni azonban, hogy a cékla esetenként úgynevezett beeturia tünetet okozhat, ami a vizelet elszíneződését, vörössé válását jelenti. Azonban ez nem veszélyes, mindössze a cékla pigmentjeinek mellékhatása.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a főzéssel sajnos a cékla sok értékes hatóanyaga lebomlik, ezért a pozitív hatások maximális kiaknázásához érdemes nyersen (például lereszelve), esetleg céklalé formájában fogyasztani.
Forrás: MNT