A cukorbetegeknek egy kész utazási tervvel kell előállniuk, ráadásul arra is kell ügyelniük, hová is teszik a repülőgépen az inzulint. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ad hasznos tanácsokat a témában.
Tartsuk az utastérben az inzulint
Az utazás tervezésekor beszéljük meg kezelőorvosunkkal az inzulinkészítményekkel kapcsolatos tudnivalókat. Fontos, hogy pontosan tudjuk az általunk használt készítmény a gyártóját, nevét és hatását, hogy probléma esetén tájékoztatni tudjuk az ottani kezelőorvost.
Mindig az elegendőnél nagyobb mennyiségű inzulint vigyünk magunkkal. A tartalék inzulint tartsuk külön csomagban, hogy egy elveszett csomag se okozzon nagy gondot. Vigyünk mindig tartalék Pent, a beadáshoz pedig Pen tűt. Lehetőség szerint legyen Glucagon injekció is készenlétben, amely jól jöhet eszméletvesztéssel járó hipoglikémia esetén. Ennek alkalmazására érdemes megtanítani a családtagokat, útitársakat is.
Az inzulint, vércukormérőt, Pent és tűket mindig tartsuk magunknál az utastérben, a kézipoggyászában. Az inzulint 2 és 8 Celsius-fok közötti hőmérsékleten kell tárolni , de amit épp használunk, tartsuk szobahőmérsékleten. A készítményeket a közvetlen napfénytől, a hőhatástól vagy a lehűléstől is óvni kell.
Legyen nálunk igazolás
Felvetődhet a kérdés, hogy vajon felengedik-e az eszközöket a gépre – hiszen tilos az utastérbe vinni tűt és egyéb szúró, vágó tárgyat. Azonban más elbírálás alá esnek azok, akik egészségügyi okokból kénytelenek magukkal vinni az injekciót. Dátummal, a betegség típusával, valamint az injekció használatának indikációjával ellátott orvosi igazolást fel kell mutatni beszálláskor. Amennyiben a gépen beadtuk magunknak az inzulint, szóljunk az utaskísérőnek, aki külön erre a célra elkülönített tárolóba teszi a fecskendőt.
Emellett érdemes a táskánkban tartani egy magyar és angol nyelvű diabéteszigazolványt is, amin szerepel a kezelés típusa, a gyógyszerek adagolásának pontos leírása, az értesíthető személy neve, valamint a kezelőorvos elérhetősége. Fontos feltüntetni továbbá a nyaralás alatti tartózkodási hely címét is.
Ilyenkor is fontos a diéta
Repülőgéppel való utazás során a légitársaságot előre kell értesíteni a diétás étkezés szükségességéről. Erre európai utazás során legkésőbb a repülés előtti napon, interkontinentális járatoknál pedig a jegy megváltásakor van lehetőségünk. Mivel előfordulhat, hogy a gép késik, esetleg törlik a járatot, mindig készítsünk némi élelmet is a kézipoggyászba.
Egyeztessünk kezelőorvosunkkal
Még jóval az utazás előtt egyeztessünk kezelőorvosunkkal, így meg tudjuk beszélni a szükséges kezelési tervet, az esetleges változtatásokat, illetve az időeltolódás vagy az éghajlat miatti teendőket.
Ha az utazás keletről nyugatra történik (például Európából az Egyesült Államokba), akkor az ébrenlét ideje megnövekszik. Ilyenkor 6 óránként gyors hatású inzulin adása javasolt, a bázis inzulin átmeneti kihagyásával. Megérkezés után pedig – az ottani idő szerinti életritmushoz alkalmazkodva – térjünk vissza az eredeti inzulinadagoláshoz. Nagyon fontos a rendszeres vércukorkontroll. Ha szükséges, az értékeknek megfelelően módosítsuk az inzulinadagot. Érdemes több gyógyszert/inzulint felíratni nem várt problémák esetére.
Telediabetológia
Léteznek olyan kényelmi/biztonsági szolgáltatások is, amelyek szorosabb beteg-orvos kapcsolatot tesznek lehetővé két konzultáció között is. Ilyen lehetőség a telediabetológia is. Egyszerűen csak fel kell tölteni egy központi rendszerbe az adatokat – például a vércukorszintet vagy az esetleges tüneteket –, majd megosztani a minket kezelő szakemberekkel. Így az orvosunk könnyen elrendelheti az esetleges módosításokat – személyes találkozás nélkül is.