A vizsgálathoz 149.000 Egyesült Államok-beli férfi és nő adatait vették alapul. "Semmi szükség arra, hogy több vörös húst együnk, hiszen ez növeli a cukorbetegség kockázatát" - fogalmazott a kutatást vezető An Pan, a Szingapúri Nemzeti Egyetem professzora. "Célszerű inkább csökkenteni a fogyasztást, és egészségesebb alternatívákkal helyettesíteni. Például hüvelyesekkel, zöldségekkel, szójatermékekkel, magvakkal, hallal, baromfival és teljes kiőrlésű gabonával." Az eredmények a című szakfolyóirat internetes kiadásában jelentek meg.
A kutatáshoz Dr. Pan és csapata három harvardi tanulmányhoz felvett adatokat vett alapul. A résztvevők mindegyike négyévenként válaszolt a táplálkozásával kapcsolatos kérdésekre, ami a személyek számával összeszorozva 1,9 évnyi adatot jelent. A megkérdezettek körében több mint 7500 embernél fordult elő kettes típusú cukorbetegség.
Az étrendek és a diabétesz összefüggésének vizsgálata során kiderült, hogy akik napi fél adaggal több vörös húst fogyasztottak valamelyik négyéves periódusban, 48 százalékkal növelték a cukorbetegség kialakulásának kockázatát a többiekhez képest. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy akik kevesebb vörös húst ettek , 14 százalékkal csökkentették a veszélyt.
Más szakértők viszont vitatják az eredményeket. "A kérdőíves epidemiológiai kutatások pontatlanok, és sosem bizonyítanak ok-okozati összefüggést, még nagy minta és pontos számítások esetén sem" - mondta Dr. Joel Zonszei, a New York-i Montefiore Orvosi Központ diabéteszközpontjának vezetője, aki hozzátette: a kettes típusú cukorbetegség kialakulásában több egymást befolyásoló genetikai és életmódbeli tényező is szerepet játszik.