Összefüggés van a cukorbetegség és az ultrafeldolgozott ételek fogyasztása között – hívta fel Facebook-követői figyelmét a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy friss tanulmányra hivatkozva állította ezt.
Nyolc ország több százezer lakóját vizsgálták
A szakértők 8 ország – Olaszország, Franciaország, Egyesült Királyság, Németország, Spanyolország, Dánia, Svédország és Hollandia – több mint 311 ezer állampolgárának egészségi állapotát követték nyomon egy vizsgálatsorozat keretében, mintegy 11 éven keresztül.
Meglepő összefüggésre derült fény
Mint kiderült, az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF) rendszeres fogyasztása esetén lényegesen nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, mint a minimálisan feldolgozott (MPF) és a házilag készített ételeken alapuló étrend követése. Sőt: ez utóbbiak még a diabétesz megelőzéséhez is hozzájárulhatnak.
Az étrend összetételének elemzéséből kiderült, hogy a napi élelmiszerfogyasztásból minden 10 százaléknyi UPF a cukorbetegség előfordulásának 17 százalékos növekedésével jár, míg 10 százalékkal több MPF vagy főtt étel fogyasztása 6 és 8 százalék közötti csökkenést eredményez” – részletezték.
Az egyébként már korábban is kimutatták kutatások, hogy a készételek, a sós rágcsálnivalók, az állati eredetű élelmiszerek és a cukros italok növelik a diabétesz rizikóját. Ezek a megállapítások tehát nem új keletűek, csupán újabb megerősítést nyertek.