Cukorbetegséget is okozhat a COVID-19

A COVID-19 fertőzés sok súlyos, néha elhúzódó egészségügyi problémát okozhat, például tüdőkárosodást, vesekárosodást, szívproblémákat. Az utóbbi időben a tudósok arra is rájöttek, hogy a fertőzés - akár hirtelen fellépő - cukorbetegséget is okozhat (1-es és 2-es típusút is), és sajnos egyre több ilyen esetre derül fény mostanában.

A koronavírus-fertőzés elsősorban a tüdőt támadja, ám minél jobban megismerjük a vírust, annál több minden derül ki róla. Ilyen új felfedezés például az, hogy eddig egészséges embereknél cukorbetegséget is generálhat, illetve a már meglévő diabéteszt ronthatja. Dr. Ferenczy Péter , a Cukorbetegközpont diabetológusa arról mesélt, szerinte mennyire reális a veszély, és érdemes-e a fertőzés után ellenőriztetni a vércukorértékeket.

Mi az a CoviDiab? A koronavírus miatti cukorbetegség eseteit egy globális nyilvántartásban, az úgynevezett CoviDiab-ban vezetik. Ez egy nemzetközi adatbázis, melyben a kutatók megosztják egymás közt az információkat, adatokat, hogy minél jobban megismerhessék a COVID-19 és a cukorbetegség közti kapcsolatot.

A hasnyálmirigyet is támadja a vírus

A Schleswig-Holstein Egyetem kutatói úgy vélik, megalapozott magyarázatuk van arra, hogy a koronavírus-fertőzés hogyan vezethet hirtelen cukorbetegséghez. A hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei jelentős számú úgynevezett ACE2-receptort tartalmaznak (akárcsak a tüdő). Ráadásul ez a receptor egyéb fontos, a glükóz metabolizmusában részt vevő szövetekben, szervekben is megtalálható (pl. máj, zsírszövet). Más szakemberek úgy gondolják, hogy ezek a receptorok a koronavírus tüskefehérjéihez kötődnek. A szerzők elmélete szerint egy koronavírus-fertőzés az ACE2 receptorokon keresztül így károsíthatja a hasnyálmirigy béta sejtjeit is. Cukorbetegséget provokálhat az is, hogy a koronavírus gyulladást okoz, ami pedig inzulinrezisztenciát eredményezhet, ami a diabétesz alapja. Ráadásul évek óta ismert az is, hogy a vírusfertőzések 1-es típusú cukorbetegséget is kiválthatnak (bár ez idáig ez igen ritka volt).

cukorbetegség COVID-19 diabétesz
A COVID-19 egyik lehetséges szövődménye a cukorbetegség kialakulása. Fotó: Getty Images

A kutatók egyelőre nem tudják, hogy a cukorbetegség akut megnyilvánulása ezeknél a betegeknél klasszikus 1-es, 2-es vagy esetleg új cukorbetegségforma, ahogy azt sem, hogy a fertőzés után megszűnik-e bizonyos idő múlva, állandósul, esetleg a COVID-19 alapból megnöveli-e a jövőbeni cukorbetegség kockázatát.

Mit tehetünk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Felvetődhet a kérdés, hogy mit tegyenek azok, akik COVID-fertőzötté váltak? Ez egy új vírus, új terület, és csak most kezdjük jobban megismerni a természetét, hatásait. Valóban aggasztó, hogy egyre több olyan eset lát napvilágot, amikor a fertőzés következtében cukorbeteg lett a fertőzésen átesett. Azt tanácsolom, hogy akik hajlamosak a diabéteszre (családban előforduló cukorbetegség, magas BMI, terhességi cukorbetegség ), azoknak érdemes lehet OGTT-vel ellenőriztetni az értékeiket a felépülésük után - mondja dr. Ferenczy Péter. Emellett mindenkinek érdemes figyelnie az alábbi tünetekre, és ha ezeket tapasztalja, szakemberhez fordulni (akkor is, ha nem tartozik a veszélyeztetett csoportba diabétesz szempontjából):

  • Testsúlyváltozás
  • Fokozott szomjúságérzés
  • Gyakori vizelési inger
  • Bőrszárazság
  • Nehezen gyógyuló sebek
  • Fokozott fáradtság
  • Zsibbadó végtagok
  • Gyakori fertőzések

Amennyiben cukorbetegséget diagnosztizálnak, úgy az értékek és a diabétesz típusa alapján életmódváltásra (meghatározott diéta, testmozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres és/vagy inzulinos kezelésre van szükség. A vércukorértékek normalizálásával elkerülhetőek az olyan szövődmények, mint például a lábszárfekély, a szív-és érrendszeri problémák vagy a veseműködési zavarok.

Nem teljesen világos, hogy a szervezetben felhalmozódó felesleges zsír hogyan befolyásolja a sejtek működését, de a statisztikák azt mutatják, hogy az elhízás az új diabéteszes esetek akár felében is szerepet játszhat. Kattintson a részletekért!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.