Diabéteszes idegfájdalom: visszafordítható?

Az idegfájdalomban szenvedőknek még a leggyengédebb érintés is kínokat okozhat. Egy új kutatás azonban feltárta ennek a gyakori diabéteszes szövődménynek a kórokait, és végül talán visszafordítására is lehetőséget adhat.

"A magas vércukorszint ."

Todorovicnak és munkatársának, Dr. Vesna Jevtovic-Todorovicnak, egerekben sikerült visszafordítaniuk a perifériás neuropátiás állapotot egy olyan anyag felhasználásával, amely emberekben és állatokban is természetes módon jelen van.

Azt már korábban is lehetett tudni, hogy a diabéteszes neuropátiát a túl magas vércukorszint okozza, a mostani kutatás eredményei azonban arra is választ adtak, ez hogyan következik be. Kiderült, hogy a magas vércukorszint megváltoztatja a kalciumot és az idegsejtekbe beengedő csatornák szerkezetét. Az így kényszerűségből megnyílt csatornákon keresztül bejutó túlzott mennyiségű kalcium hatására a sejtek hiperaktívvá válnak, és ez a hatás a kar és a lábszár zsibbadásától egészen az elviselhetetlen fájdalomig terjedhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A neuropátiás fájdalomra is megoldást találnak?

Ez az új információ nem csak a diabéteszes neuropátia kezelésében lehet fontos, hanem más, krónikus fájdalommal járó rendellenességek, például a balesetek következtében kialakuló idegkárosodások vagy a háborús veteránok sebesülései szempontjából is. A cukorbetegség előfordulásának növekedése és a meglévő lehetőségek korlátozottsága miatt Todorovic szerint létfontosságú, hogy új kezelési módokat fejlesszenek ki a diabéteszes neuropátia ellen. Az egyik gyakran alkalmazott gyógyszer például, amely néhány, de nem mindegyik betegnek használ, jelentős mértékű kimerültséggel jár.

"Sok beteg inkább úgy dönt, hogy megbirkózik a fájdalommal, és nem küzd egész nap az álmossággal" - állítja Todorovic. Az egyetem kutatói által tesztelt anyag azonban nem okoz álmosságot, mert az agy helyett az idegekre fejti ki a hatását.

Az eredmények bővebben a következő számában olvashatók.

A közönséges (vagy nociceptív) és az idegi (vagy neuropátiás) fájdalom közötti legnagyobb különbség az, hogy a nociceptív fájdalmat a test szöveteinek sérülése okozza, míg a neuropátiás fájdalom esetében a károsodás az idegrendszer bizonyos részeiben, a külső szemlélő számára minden látható jel vagy sérülés nélkül alakul ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra