„Kimutattuk, hogy az éjszakai élénk fénynek való kitettség összefüggésbe hozható a 2-es típusú diabétesz kialakulásának fokozott veszélyével” – idézi az ausztrál Flinders Egyetem közleménye Andrew Phillips professzort, a The Lancet Regional Health - Europe című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szenior szerzőjét. Phillips és munkatársai mintegy 85 ezer embert vontak be egy kísérletbe, amelynek során minden résztvevőnek egy héten keresztül kellett fényérzékelő karperecet hordania. Az így rögzített körülbelül 13 millió órányi adatot a kutatócsoport később összevetette az alanyok kilenc évig tartó nyomon követéséből származó egészségügyi információkkal.
Mindebből kirajzolódott, hogy minél több fény ér valakit éjszaka (hajnali fél 1 és reggel 6 óra között), annál magasabb a kockázat, hogy 2-es típusú cukorbetegség alakul ki nála. Az ausztrál kutatók persze számításba vettek egyéb kockázati tényezőket is, beleértve a résztvevők életmódját, alvási szokásait, étrendjét, mentális egészségét és azt, hogy szoktak-e váltott műszakban dolgozni. Az éjszakai fénnyel való kapcsolat azonban e tényezők szerepének lehetőségét kizárva is kimutatható maradt.
Így kapcsolódik a fény a cukorbetegséghez
A 2-es típusú cukorbetegség egy krónikus anyagcserezavar, amelynek alapja, hogy a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően egy hasnyálmirigy által termelt hormon, az inzulin hatására. Emiatt a vérben túlzott mennyiségű cukor (glükóz) halmozódik fel, ami hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet. Évekig tartó folyamat, mire kialakul a betegség, amiben olyan életmódbeli tényezők is fontos szerepet játszanak, mint a fizikai inaktivitás és az elhízás. Az új tanulmány pedig e kockázati tényezők közé sorolja a fényt is. „Az éjszakai fénykitettség megzavarhatja a cirkadián ritmust, változásokat eredményezve az inzulinkiválasztásban és a glükózanyagcserében” – magyarázta Phillips professzor. Hozzátette, ezek a változások kihatással vannak a test vércukorszint-szabályozó képességére, végeredményben akár 2-es típusú cukorbetegséghez vezetve.
„Eredményeink arra utalnak, hogy az éjszakai fénykitettség csökkentése, illetve a sötét környezett biztosítása egyszerű és olcsó módot kínál a diabétesz kialakulása megelőzéséhez vagy legalább késleltetéséhez” – mutatott rá a kutató.