Mi az a prediabétesz?
A világ egyik vezető orvostudományi központjában, a Johns Hopkins Egyetem orvosi karán végezett korábbi kutatás riasztó eredményeket hozott a prediabétesz pusztító hatásáról. "Az új eredményeink szerint sürgősen szükség van több szűrésre, hogy ezáltal gyorsabb beavatkozásra legyen lehetőség" - mondta akkor Dr. Michael Polydefkis, az egyetem ideggyógyász professzora, a tanulmány vezető szerzője.
A vizsgálatba 62 embert vontak be, köztük 52 olyat, aki bizsergő érzésre panaszkodott a kezében és a lábában, azaz a neuropátia ismert tünetét mutatta. A neuropátia a perifériás idegeket érintő károsodás. Ezek az idegek szállítják az információkat a gerincvelőbe és az agyba a különböző szövetekből, például a bőrből vagy az ízületekből. Ezek károsodása többnyire nem önálló betegségként jelenik meg, hanem az anyagcsere-betegségek kísérőjeként. Így a magas vércukorszint és a rossz keringés következtében is kialakulhat a neuropátia, méghozzá az előtt, hogy a diabétesz megjelenne a szervezetben.
Létezik prediabéteszes idegkárosodás?
A Johns Hopkins Egyetem vizsgálatában tizenhárom résztvevő a prediabétesz állapotában volt, azaz a a vércukorszintjük magasabb volt a normálisnál, de még nem érte el azt a pontot, hogy cukorbetegségről lehetett volna beszélni az esetükben.
Több mint három éves kutatómunka után sikerült igazolni, hogy a prediabéteszeseknél a kis szenzoros idegrostok teljes hosszukban károsodtak, s a károsodás nem csak a leghosszabb végződésüket érintette először. A kutatók szerint ez az eredmény kihívást jelent a tudomány számára, amely eddig a jelenlegi prediabéteszes idegkárosodást másképpen képzelte el. A tanulmányt a JAMA Neurology folyóirat közölte. "A kisrostos neuropátia olyan, mint egy érzékeny jelzőrendszer. Az idegekkel kapcsolatos problémák megjelenésének kezdetét jelzi, az azt is, hogy idővel más típusú idegrostok is nyilvánvalóan érintetté válnak, ami jelentősen befolyásolja az emberek életminőségét" - közölte Polydefkis professzor.
Forrás: MedicineNet