Kiugró vércukor: mi áll a hátterében?

A cukorbetegséggel az is együtt jár, hogy fel kell készülnünk váratlan vércukorszint-változásokra. Ezek hátterében sokszor az elfogyasztott ételek és italok állnak - de nem mindig.

Néha az élet látszólag egyszerű dolgai zavarják meg szervezetünket: álljon itt négy, amelyekre figyelve megkönnyíthetjük életünket.

Stressz. Amikor stresszesek vagyunk, testünk a véráramba juttatott tápanyagokkal, köztük cukorral készül fel egy esetleges vészhelyzetre. A cukorbetegek számára ez a stresszválasz egy jelentős ugrást jelent a vércukorszintben. A stressz ugyanakkor káros étkezési szokásokhoz is vezethet: túl keveset vagy akár túl sokat is ehetünk.

Vércukorszint A vérben lévő glükóz (szőlőcukor) szintjének meghatározása. Felismerhető vele a cukorbetegség (diabétesz mellitusz), illetve ellenőrizhető vele a cukorbeteg vércukorszintje. Általában szerepel a laboratóriumi rutinvizsgálatok közt. Tudjon meg még többet, kattintson !

Ha úgy gondolja, stressz miatt van kiugró vércukra, tegyen próbát! Két héten át értékelje stressz-szintjét egy tízes skálán és ezt vesse össze vércukorértékeivel, Ha kapcsolatot lát a kettő között, ideje lenne foglalkozni a stressz megszüntetésével vagy legalább mérséklésével. Próbáljon időt tölteni magával, sétáljon, biciklizzen vagy kapcsolódjon ki, ha tud.

Alvásproblémák. Az alvási zavarok, az alváshiány és a megszakított alvás is tud problémákat okozni a vércukorháztartásban. Azoknak, akik nehezen tudnak elaludni vagy akik rendszeresen felébrednek éjszaka, problémásabb vércukraik vannak azoknál, akik jól alszanak. Ha inszomniája van, lehet, ideje lenne foglalkozni vele.

Betegségek. A nátha, az influenza, illetve bármilyen fertőzés olyan fizikai terhelést okoz, ami a szellemi stresszhez hasonlóan emelheti a vércukrot. Ha ez nem lenne elég, az egyes náthagyógyszerekben lévő cukor és/vagy alkohol szintén emelheti a vércukorszintet, a betegség maga pedig elnyomhatja az étvágyunkat és emiatt viheti le a vércukrunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A stressz is okozhat kiugró vércukorszintet

A stressz is okozhat kiugró vércukorszintet

Ha beteg, 2-4 óránként ellenőrizze vércukrát és végezzen vér- vagy vizeletvizsgálatot ketonra (ezek akkor születnek a testben amikor a test zsírt bont le energiává). Igyon sokat és tartsa be normális étrendjét és gyógyszerszedési rendjét. Ha nem bír enni, próbáljon óránként 15 grammnyi szénhidrátot enni és azonnal konzultáljon orvosával. (Illetve próbáljon meg a problémásabb influenza időszakokban preventív lenni, meghálálja magát.)

Gyógyszerek, amelyeket másra szed. Egyes gyógyszerek, amelyeket nem cukorbetegségre szed, megemelhetik vércukorszintjét. Vízhajtók hatására például, amelyeket magas vérnyomásra írnak fel, vizeletével káliumot veszíthet, amely magasabb vércukorszintet eredményezhet. Antidepresszánsok és antihisztaminok hízáshoz és vércukorszint emelkedéséhez vezethetnek. Kortikoszteroidok (például prednizon és kortizon) gyulladásokat csökkentenek, de szintén emelhetik a vércukorszintet. Egyeztessen orvosával és kérdezzen rá, hogy gyógyszerei mennyire emelhetik vércukorszintjét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra