Mi a gesztációs diabétesz?

Ismertebb nevén terhességi cukorbetegségnek is hívják. Azoknál a terhes nőknél is kialakulhat, akik teljesen egészségesek. Az anyára és a magzatra is egyaránt nagyon veszélyes, így kezelése elengedhetetlen. Mi a teendő, ha gesztációs diabéteszt diagnosztizálnak nálunk?

Mikor beszélünk gesztációs diabéteszről?

A terhesség fokozza a cukorbetegségre való hajlamot, így a várandósság 24. és 28. terhességi hét között terheléses vércukorvizsgálatot végeznek. Ha a mért érték 7,8 mmol/l-nél magasabb, akkor terhességi diabéteszről van szó. Akárcsak a cukorbetegségnél, előfordulása sajnos egyre növekszik, a nők 4-8 százalékát is érintheti.

Mitől alakulhat ki?

A terhességi cukorbetegség kialakulásának hátterében a hormonális változások állnak: a méhlepényben termelődő hormonok csökkentik a szervezetben lévő inzulin hatását, így átmeneti inzulinrezisztencia jön létre. Emellett számos tényező hajlamosítja a kismamát a betegség kialakulására.

Egyértelműen veszélyt jelent a helytelen életmód, különösen az elhízás . De a betegségre hajlamosít a genetika, valamint egyes immunológiai folyamatok is. A már kialakult inzulinrezisztencia és a PCOS esetén is gyakoribb ez a jelenség. Problémát okozhat még a többszörös vetélés, a méhen belüli elhalás is, valamint, ha 35 év felett vállalunk gyermeket.

Gesztációs diabétesz esetén nagyon fontos a folyamatos vércukorszint-mérés!

Miért veszélyes a gesztációs diabétesz?

A betegség szűrése azért nagyon fontos, mivel nem csak az anyára, hanem a magzatra is kihatással van. Ha nem kezelik a terhességi diabéteszt , az újszülött jellemzően nagy súllyal jön a világra, gyakrabban születhet fejlődési rendellenességgel, és sokkal nehezebben szokhat hozzá az önálló élethez. Ilyenkor a babákat még intenzívebb megfigyelés alatt tartják, gyakran mérik a vércukorszintjüket. A cukorbetegségre való hajlamuk is magasabb lesz. Születésük során, nagy súlyuk miatt gyakrabban akadhatnak be a szülőcsatornába, illetve a sebgyógyulás is lassabb, a fertőzésveszély pedig magasabb lesz.

5+1 gyógynövény cukorbetegségre A természetben sok olyan gyógynövény található, amelyek segítenek szabályozni az anyagcsere folyamatokat és csökkenteni a vércukorszintet. Nézzük, milyen gyógyteákat fogyaszthatunk kiegészítő terápiaként.

Mi a teendő, ha gesztációs diabéteszt diagnosztizálnak?

Az első, és legfontosabb teendő, hogy a kismama betartsa a kezelési szabályokat! Ez általában a megfelelő és szigorú étrend betartásából és a folyamatos vércukorszint-ellenőrzésből áll. Az étrendet érdemes orvossal, dietetikussal összeállítani, a vércukorszintet pedig 3-5 alkalommal elvégezni naponta. A megfelelő vércukorszint az alábbiak szerint alakul:

- Étkezés előtt: 3,5-5,4 mmol/l

- Étkezés után 1 órával: < 7,0 mmol/l

- Étkezés után 2 órával: < 6,1 mmol/l

Az étrendünkre különösen érdemes odafigyelni, minél többfajta élelmiszert felhasználni, változatosan étkezni. A cukorbetegeknek ajánlott élelmiszereket kell alapul venni, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát fogyasztani, ezt pedig kiegészíthetjük sovány húsokkal, halakkal, tejtermékekkel, kisebb mennyiségben pedig olajos magvakkal és hüvelyesekkel is. Ahhoz, hogy a vércukor ne ingadozzon napi ötször, kisebb adagokban kell étkezni. Előfordulhat, hogy a betegnek inzulinos kezelést írnak elő, ez akkor történhet meg, ha a diéta kevésnek bizonyul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra