Mit jelez az evés utáni szédülés?

Inzulinrezisztencia-diéta követése során olykor előfordulhat, hogy az illető étkezés után pár órával elkezd szédülni, közérzete romlik, netán enyhe fokú remegést is érez. A tünetek általában hipoglikémiára, azon belül is reaktív hipoglikémiára utalnak.

A reaktív hipoglikémia a nem cukorbetegeknél előforduló hipoglikémia egyik formája. Az állapot során a vércukor szintje az étkezést követő 4 órán belül a normális szint alá esik. A jelenség pontos okát még nem ismerjük, de az bizonyos, hogy akkor alakul ki, ha az inzulinszint emelkedett a vérben. Hátterében állhat prediabétesz, fruktózintolerancia , jóindulatú, inzulint termelő daganat (insulinoma), vagy akár egy gyomorműtét is, aminek következtében az étel túl gyorsan jut át a gyomorból a vékonybélbe.

A prediabéteszes esetek 40 százalékánál 5 éven belül kialakul a cukorbetegség. Részletek itt.

Ekkor az étkezést követően túl sok inzulint termel a hasnyálmirigy, ami nagymértékben csökkenti a glükóz mennyiségét. Mindez szédülést, álmosságot, remegést, rossz közérzetet, nyugtalanságot okozhat. Az esetek többségében szerencsére nem áll súlyos probléma a háttérben, ám a kellemetlen és zavaró tünetek miatt érdemes új alapokra helyezni az étkezést, hiszen a reaktív hipoglikémia könnyen a munkahelyi teljesítmény rovására mehet.

A cukorbetegség előszobája is lehet a kiváltó ok

Amennyiben a fent említett tüneteket észleli valaki magán, akkor mindenképp forduljon orvoshoz. A szakember laborvizsgálattal és tünetek tükrében fényt deríthet az esetleges inzulinrezisztencia fennállására.

A hipoglikémia szédülést, álmosságot, remegést, rossz közérzetet, nyugtalanságot okozhat
A hipoglikémia szédülést, álmosságot, remegést, rossz közérzetet, nyugtalanságot okozhat

Az IR kezelésében nagy szerepe van a speciális diétának, viszont sokan abba a hibába esnek, hogy sablon étrendet követnek. Mivel azonban minden ember szervezete más, ezért fontos, hogy a diéta személyre szabott legyen. Amennyiben nem egyéni paraméterekhez illeszkedik az étrend, úgy könnyen reaktív hipoglikémia alakulhat ki - mondja Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa, hozzátéve, hogy panaszok esetén érdemes ellenőrizni a vércukorszintet, mert az is előfordulhat, hogy bár vannak hipoglikémiás tünetek, a vércukorszint mégsem alacsony.

Amennyiben inzulinrezisztenciát diagnosztizálnak, érdemes dietetikus szakember segítségét igénybe venni, aki előzetes állapotfelmérés után javaslatokat tesz az egyéni étrend kialakítására. Hogy a reaktív hipoglikémia elkerülhető legyen, fontos, hogy minden nap, illetve egy-egy étkezés során fogyassza el a beteg a kijelölt szénhidrátmennyiséget, valamint próbálja meg a napi ötszöri étkezést betartani, lehetőleg úgy hogy ne teljen el 3 óránál több idő két étkezés között.

Ezenkívül lényeges, hogy a páciens kerülje a finomított szénhidrátokat. Az étrend gerincét a magas rosttartalmú gabonaféléket és abból készült termékek tegyék ki, továbbá egészítse ki minden főétkezését állati vagy növényi eredetű fehérjékkel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra