Létezik inzulintapasz?
A tapasz folyamatosan figyeli vércukorszintünket és amikor az megugrik, kisebb inzulinadagokkal állítja vissza a megfelelő szintre. A kutatók találmányukról 2015-ben a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban számoltak be, azóta viszont 2016 márciusában az University of North Carolina at Chapel Hill és a North Carolina State University szakemberei is egy olyan szintetikus tapaszt alkottak meg , mely természetes béta-sejteket tartalmaz, és fokozatosan képes megfelelő mennyiségű inzulint a vérbe juttatni anélkül, hogy a hypoglikémia veszélyét kockáztatná.
Hogy működik a tapasz?
A pénzérménél nem nagyobb tapaszon több mint száz apró, szempillányi tű található. Ezen mikrotűkben tárolóegységek is helyet kaptak, ezekben pedig inzulin és glükózérzékelő enzimek: ezen enzimek hatására áramlik belénk az inzulin , ha vércukrunk megugrik. A lefolytatott kísérletek szerint egy ilyen tapasz egy egyes típusú diabéteszben szenvedő egér vércukorszintjét 9 órán át képes volt normális szinten tartani.
Természetesen sokkal több preklinikai és ezeket követően emberi tesztet kell folytatni, hogy a módszer a mindennapokba is biztonságosan bekerülhessen, de maga az ötlet nagy sikernek örvend. (Mivel az egerek az embereknél kevésbé inzulinérzékenyek, magunkon tesztelve a tapaszok hatása 9 óránál is jóval tovább tarthat.)
Ez történik,a mikor a vércukor emelkedni kezd
Zhen Gu, a tanulmány egyik szerzője azt is elmondta, hogy a tapaszt biokompatibilis anyagokból készítették, illetve pontosan hozzá lehet hangolni a cukorbetegek inzulinérzékenységéhez és súlyához is. A kutatók módszerükkel a bétasejteket, a test inzulingyártó sejtjeit utánozták csak, amelyek a tapaszhoz hasonlóan érzékelik a vércukorszint kilengéseit és erre válaszreakcióként a magukban legyártott és tárolt inzulint bocsájtják a véráramba.
A tapaszban több millió apró buborék található, amelyek átmérője százszor kisebb egy emberi hajszál szélességénél, ezekben pedig glükózérzékelő - és inzulinrészecskék találhatóak. Amikor a vércukor emelkeddni kezd, a glükózrészecskék beáramlanak a mesterséges buborékokba, az enzimek a glükózt glükonsavvá alakítják, ehhez a folyamathoz pedig oxigént vesznek fel a környezetből. Ennek hatására a buborékok felbomlanak, az addig tárolt inzulin pedig bekerül a véráramba és elkezdi csökkenti a vércukrot.