Szájon át szedhető inzulin: az állatoknál már bevált

A Biomacromolecules oldalain bemutatott vizsgálat patkányokon sikeresen tesztelte a szájon át adható inzulint.

Jelenleg a világon 350 millió cukorbeteg él, és a számuk 2030-re akár a félmilliárdot is elérheti. Egyes típusú cukorbetegeknél , illetve a kettes típus előrehaladott stádiumában alapvető a kieső inzulinfunkció pótlása, azonban a napi többszöri injekciók kényelmetlenséggel járnak a betegek számára.

Nekik jelenthet új reményt Sanyog Jain és az indiai Nemzeti Farmakológiai Intézet 2012-es fejlesztése, az inzulin tabletta , melyek hatását már állatkísérletes körülményekben igazolták.

Inzulin szájon át: nem egy mai ötlet

Az inzulintabletta ötlete már a 30-as években felmerült. Maga a molekula egy fehérje típusú hormon, és mivel mérete 30-szorosan meghaladja az acetilszalicilsavét, ezért a kutatók sokáig nem tartották reálisnak a szájon át történő szedést. A nagyméretű anyag nehezen szívódik fel a bélrendszerből, ráadásul a gyomorsav és az emésztő enzimek is bontják az anyagot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jön az inzulintabletta?

Az indiai kutatók két cselt alkalmazva próbálták meg kivédeni a felmerült akadályokat: a hormont lipidmembránba csomagolták, és B9-vitaminnal (folsav) látták el. Így a molekula nem bomlik szét azelőtt, hogy a felszívódás helyére érne, a folsav pedig a megkötődés folyamatát hivatott segíteni. A módszer másik előnye, hogy hosszabb ideig stabilizálja az inzulin szintjét, míg egy hagyományos injekció hatása gyorsan kialakul, és 6-8 óráig tart, addig patkányokban az új formula 18 órán keresztül kontrollálta a vércukor szintjét.

Mindazonáltal, az indiai nem rendelkezik azzal az anyagi háttérrel, ami a klinikai vizsgálatok finanszírozásához szükséges, így a kutatók már megkezdték a gyógyszerpiaci résztvevőkkel való tárgyalást.

Az inzulinról

Az inzulin a hasnyálmirigy belső elválasztású részében, az ún. Langerhans-szigetek béta-sejtjeiben termelődő fehérjetermészetű hormon, amely sokirányú anyagcserehatással rendelkezik, melyek egyaránt érintik a szénhidrát-, a fehérje- és a zsíranyagcserét. A szénhidrát-anyagcserét érintő hatásai összességében vércukorcsökkenést eredményeznek. Elválasztásának elsődleges ingere a vércukorszint emelkedése, de fokozzák azt a táplálék egyes aminosavai és a bélhormonok, az ún. inkretinek étkezéseket követő termelődése is. Nyugalmi, bazális elválasztása folyamatosan, táplálkozási szünetekben is zajlik, feladata a vércukorszint élettani szinten tartása és ezen keresztül a központi idegrendszer tápanyagellátásának biztosítása. Az idegszövet elemei ugyanis energiaszükségletüket kizárólag a cukor, azaz a glukóz égetésével képesek biztosítani. Olvasson tovább a témáról itt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.