10+1 lépés a rák megelőzéséért

A daganatos betegségek évente rengeteg életet követelnek világszerte, így Magyarországon is. Nézzük, mit tehetsz a megelőzés érdekében.

Bár a rák kialakulásának kockázata genetikai és környezeti tényezőktől – például a levegő szennyezettségétől – is függ, a legnagyobb szerepet a legtöbb esetben az életmódod játssza. Éppen ezért a daganatos betegségek megelőzéséért is életmódbeli változtatásokkal tudsz a legtöbbet tenni.

De pontosan min érdemes változtatnod, hogy mérsékelni tudd a kockázatokat? A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ajánlásait kiegészítve a HáziPatika.com szerkesztősége az alábbiakat javasolja.

fájdalmakkal küzdő nőt vizsgál az orvos
Nagyon fontos, hogy panaszainkról mindig őszintén beszéljünk orvosunknak. Fotó: Getty Images

A 10 legfontosabb lépés

1. Kerüld a különféle dohányipari termékek használatát, vagyis ne dohányozz! A tévhittel ellentétben az elektromos cigaretta és a vízipipa sem „egészségesebb” alternatíva.

2. Étkezz egészségesen! Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát!

Az egyik legfontosabb dolog, amit megtehetünk optimális egészségi állapotunk megőrzéséért, hogy kiegyensúlyozott és tápláló étrendet követünk. Nem könnyű azonban elkezdeni a változást. Nézzük, melyik az a 10 lépés, amelyet mindenképpen meg kell tennünk 2023-ban a siker érdekében.

3. Mérsékeld az alkoholfogyasztást! A rendszeres, illetve a nagy mennyiségű alkohol köztudottan nagyon káros a szervezetre, de egy közelmúltbeli kutatás eredményei szerint a negyven év alattiaknak egyáltalán nem is lenne szabad alkoholt inniuk.

4. Törekedj az ideális testsúlyod elérésére és megtartására! Az elhízás ugyanis a közvélekedéssel ellentétben nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázat, amely például a rákos megbetegedések rizikóját is növeli. Ha nem tudod, hogyan is kezdj neki a testsúlycsökkentésnek, illetve tartós eredményre vágysz, bártan kérd dietetikus segítségét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

5. Mozogj rendszeresen! Az ülőmunka és a passzív életmód ugyanis számos veszélyt rejt egészségedre nézve – egyebek mellett bizonyos daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is növelheti.

6.  Használj egész évben fényvédőt! Az UV-sugárzás káros és potenciálisan rákkeltő hatásai ellen ugyanis így védheted meg magadat a legkönnyebben. Tegyél meg mindent a legégés elkerülése érdekében, és lehetőleg ne szoláriumozz rendszeresen – hidd el, ez sem kíméletesebb a bőröddel, sőt. „Olyan, hogy »egészséges szolárium«, nincsen” – mondta el korábban lapunknak Dr. Wenczl Enikő, a Budai Egészségközpont bőrgyógyásza.

7. Kerüld a bizonyítottan rákkeltő anyagokat! Nézz utána, hogy otthonodban, illetve a munkád során érintkezel-e ilyen szerekkel, és tedd meg a szükséges óvintézkedéseket! Nem éri meg kockáztatni.

8. Oltasd be magadat a rákot okozó vírusok ellen! A HPV (humán papillomavírus) és a Hepatitis B ellen például már elérhető védőoltás, érdemes élni a lehetőséggel.

9. Végezz rendszeresen önvizsgálatot! Havi egyszer nézd át anyajegyeidet, melleidet/heréidet. Ha elváltozást észlelsz, irány az orvos!

Amikor anyajegy- vagy bőrrákszűrésről van szó, legtöbben a felnőttek, esetleg az idősek nagyszámú anyajegyeinek ellenőrzésére gondolnak. De vajon már gyerekkorban is fontos lehet az anyajegyek rendszeres vizsgálata? Mikortól érdemes önvizsgálatra ösztönözni gyermekünket, és milyen tényezők emelik a bőrrák rizikóját a fiataloknál? Mutatjuk a válaszokat.

10. Kapcsolj ki! A hatékony stresszlevezetés és a megfelelő mennyiségű és minőségi pihenés egyaránt nagyon fontos az egészséged megőrzése, és ezzel együtt a rák megelőzése érdekében. A tartós stressz ugyanis hosszú távon módszeresen pusztítja a szervezetedet.

+1 életmentő tipp

A fentieken túl az is elengedhetetlen, hogy rendszeresen eljárj a szűrésekre, amelyeken egyébként térítésmentesen is részt vehetsz az állami egészségügyben. Ahogy már korábbi cikkünkben is említettük, nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát a komoly betegségek megelőzésének és korai felfedezésének kapcsán.

Ha tehát megfogadtad, hogy idén jobban odafigyelsz egészséged megőrzésére, akkor érdemes ezekkel a szűrővizsgálatokkal kezdened. Egy esetlegesen kialakult, de még korai stádiumban diagnosztizált és időben kezelni kezdett rák esetén még jó esélyeid vannak a teljes gyógyulásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra