A 2011-es The British Journal of Cancer nevű tanulmány szerint, a rákos megbetegedések 40 százalékát az egészségtelen életmód – dohányzás, túlsúly, mozgáshiány. „A tüdőrákhoz a dohányzás, a bőrrákhoz a túlzott napozás, a méhnyakrákhoz a HPV kapcsolható” – mondta Dr. Gregory Masters, a Helen F. Graham Cancer Center orvosa. „A genetikai elváltozások a rákos megbetegedések kis részben, 10-15 százalékában felelősek” – tette hozzá.
Tehát az egészséges életmódra kell koncentrálni, mert ez a leghatékonyabb módja annak, hogy csökkentsük a rák kialakulásának kockázatát. Íme, 8 módja annak, hogy elkerüljük a rákos megbetegedéseket.
1. Egyáltalán ne dohányozzunk!
A dohányzás elhagyása kulcsfontosságú bármilyen rákos megbetegedés esélyének csökkentésében. A dohányzás 30 százalékkel növeli a rák kockázatának kialakulását, különöse a tüdőrákét. Sőt a 2010-es, a Journal of the American Medical Association szaklapban megjelent tanulmány szerint, a napi 20 szál helyett, napi 10 szál cigaretta elszívása is csökkenti a dohányzás okozta tüdőrák kialakulásának arányát, 27 százalékkal.
2. Ügyeljünk a kilókra!
A kilók gyűjtése nem csak a derékbőségre hat rosszul. Az American Institute for Cancer Research (AICR) kutatása szerint a felesleges testzsír kilenc rákos megbetegedés – például a nyelőcső-, a vese-, vagy az epehólyagrák – kialakulását is elősegít. Ennek oka, hogy a zsírszövet fehérjét termel, ami gyulladást okoz, ami elősegíti a sejtnövekedést. Az AICR felmérései szerint 120 ezer rákos megbetegedés tudható be évente a súlygyarapodásnak. Fontos, hogy a BMI érétket tartsa a normális tartományban, azaz 25 alatt, de figyelni kell, mert a kóros soványság sem egészséges.
3. Legalább 30 perc izzadás kell egy héten!
Amerikában az összes rákos halálozás egyharmada tudható be a helytelen étkezésnek és a mozgáshiánynak. Az American Cancer Society szerint heti 150 perc mérsékelt testmozgás – vagy 75 perc intenzív – ajánlott. 2010-ben azonban a Nutrition & Cancer tanulmány megállapította, hogy mindössze heti 30 perc testmozgás is elég ahhoz, hogy csökkentse a nők esélyét a mellrák kialakulására. A normál testsúly hozzájárul ahhoz, hogy csökkenjen a zsírszövet okozta gyulladás, ami mint említettük egyenes út lehet a rákos megbetegedések kialakulásához.
4. Ne igyunk alkoholt!
Az alkohol a tettes többek között a száj-, torok-, máj-, vastagbél- és mellrák kialakulásában. Ennek az összefüggésnek a pontos oka nem ismert, de a kutatók úgy vélik, hogy az alkohol károsítja a test szöveteit. A vastagbélben, például az alkohol a baktériumok hatására átalakul nagymennyiségű acetaldehid nevű vegyi anyaggá, amiről laboratóriumi állatkísérletek alkalmával bebizonyosodott, hogy rákkeltő. Azoknál a nőknél, akik likőröket isznak, potenciálisan megnő a mellrák kialakulásának aránya.
5. Együnk gyakran a brokkolit!
A zöldségek nem csak az egészséges táplálkozás részei, hanem segítenek a rákmegelőzésben. Az American Cancer Society ajánlása napi 2 és fél csésze zöldség és gyümölcs evését írja elő. Különösen erős a rákellenes hatása a brokkolinak, kelbimbónak, káposztaféléknek, mert telítettek az úgynevezett glükozinolátok nevű vegyülettel. Egy 2000-es tanulmány úgy találta, hogy ez a vegyület csökkenti a kóros sejtek növekedését. Rákellenes hatású még a likopin tartalmú paradicsom, amely blokkolja a sejtkárosító molekulákat. Emellett a sok zöldség fogyasztása segíthet abban is, hogy kevesebb vörös húst együnk étkezéskor. Vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy a heti több mint 1400 gramm vörös hús fogyasztása vastagbélrákot okozhat.
6. Védekezzünk az UV-sugárzás ellen!
A nők 18 és 39 éves koruk között különösen fogékonyak a melanomára. Az ilyen megbetegedések száma, az elmúlt 40 évben 800 százalékkal emelkedett. Ezért részben a szolárium használata hibáztatható, de a nap sugarai is felelősek. A káros hatást egyszerűen tudjuk mérsékelni napvédő szerek alkalmazásával. A Journal of Clinical Oncology szaklapban, 2010-ben megjelent tanulmány megállapította, hogy akik fényvédőt használtak, azoknál 50 százalékkel alacsonyabb a melanoma kialakulásának kockázata. Érdemes minden évszakban legalább 15 faktoros napvédőt használni, és 10 és 16:00 között kerülni a napsütést, amikor a legerősebbek az UV-sugarak.
7. Relaxáljunk!
A stressz önmagában nem okoz rákot, de megváltoztatja a szervezet működését. 2013-ban az Ohio State University kutatói megállapították, hogy a krónikus stressz megváltoztatja az immunsejtek stresszre adott válaszát, a kortizol nevű hormon reakcióját. A kortizol növeli a vércukrok szintjét, fokozza az agy glükózfelhasználását, növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét, de ezzel egy időben növelheti a szervezetben a gyulladást, ami segíti a rákos sejteket. Ezért fontos a pihenés, a relaxáció, a kikapcsolódás, a munkahelyi problémák elengedése.
8. Figyeljünk testünk jelzéseire!
Ha figyelünk a teste jelzéseire, az nem előzi meg a rákot, de azok megelőző tüneteit segít felismerni. Ilyen lehet egy polip a vastagbélben, egy gyanús anyajegy. Ezért az American Cancer Society azt ajánlja, hogy tanácsos a rákszűréseket már a 20-as években elkezdeni. A nőknek 40 éves korukig háromévente érdemes elmenni mammográfiára és méhnyakrák szűrésre. Előbbinek 25, utóbbinak 74 százalékkal csökkenti a kockázatát a rendszeres szűrővizsgálat. Emellett a vastagbél szűrését is el kell kezdeni 50 éves kor felett.