A beszédre is hatással van a kemoterápia

A svédországi Göteborgi Egyetem kutatása szerint a kemoterápiával kezelt rákos betegek körében felgyógyulásuk után kétszer annyi a kifejezési nehézségekre panaszkodók száma, mint azok között, akik nem estek át ilyen beavatkozáson. A tanulmány az Acta Oncologica című folyóiratban jelent meg.

A kutatásba majdnem ezer hererákon átesett férfit vontak be. Arra voltak kíváncsiak, hogyan érzik magukat tizenegy évvel a betegségük után. "A kemoterápiában részesülők kétszer nagyobb arányban számoltak be a beszéd olyan nehézségeiről, mint hogy 'nem a megfelelő sorrendben jönnek a szájukra a szavak', hogy 'nem azt mondják, mint amit akarnak', és hogy 'nehezen tudják befejezni a mondatokat" - mondta el Johanna Skoogh, az egyetem doktori hallgatója.

A daganatos betegségek túlélői közül sokan panaszkodnak még memória- és koncentrációs zavarokra is, ám a szakemberek nem biztosak abban, hogy ezekért is a kemoterápia okolható. Főleg a mellrákon átesett nők körében gyakori ez a probléma, akiket nagy mennyiségű hormonnal kezeltek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Kérdőívünk azokra a nehézségekre fókuszált, amelyekkel az érintettek a mindennapi életben szembesülhetnek. Legjobb tudomásunk szerint ilyen összefüggésben még nem vizsgálták ezt a témát. Kutatásunk abban is egyedülálló, hogy a felkeresettek 80 százaléka volt hajlandó a válaszadásra, ami nagyon jó arány, illetve abban, hogy hosszú ideig követtük nyomon a sorsukat" - magyarázta Johanna Skoogh.

Ugyanakkor a tudósok nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy más agyi funkciók is sérülhetnek a kemoterápia során. "Úgy gondoljuk, hogy a beszéd egy rendkívül érzékeny terület, így ezen keresztül lehet az egyéb területeket is vizsgálni. Hiszen nyelvünket mindennap használjuk, ezért hamar észrevesszük, ha nem minden működik megfelelően ezen a területen" - mondták a kutatók.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra