A svédországi Göteborgi Egyetem kutatása szerint a kemoterápiával kezelt rákos betegek körében felgyógyulásuk után kétszer annyi a kifejezési nehézségekre panaszkodók száma, mint azok között, akik nem estek át ilyen beavatkozáson. A tanulmány az Acta Oncologica című folyóiratban jelent meg.
A kutatásba majdnem ezer hererákon átesett férfit vontak be. Arra voltak kíváncsiak, hogyan érzik magukat tizenegy évvel a betegségük után. "A kemoterápiában részesülők kétszer nagyobb arányban számoltak be a beszéd olyan nehézségeiről, mint hogy 'nem a megfelelő sorrendben jönnek a szájukra a szavak', hogy 'nem azt mondják, mint amit akarnak', és hogy 'nehezen tudják befejezni a mondatokat" - mondta el Johanna Skoogh, az egyetem doktori hallgatója.
A daganatos betegségek túlélői közül sokan panaszkodnak még memória- és koncentrációs zavarokra is, ám a szakemberek nem biztosak abban, hogy ezekért is a kemoterápia okolható. Főleg a mellrákon átesett nők körében gyakori ez a probléma, akiket nagy mennyiségű hormonnal kezeltek.
"Kérdőívünk azokra a nehézségekre fókuszált, amelyekkel az érintettek a mindennapi életben szembesülhetnek. Legjobb tudomásunk szerint ilyen összefüggésben még nem vizsgálták ezt a témát. Kutatásunk abban is egyedülálló, hogy a felkeresettek 80 százaléka volt hajlandó a válaszadásra, ami nagyon jó arány, illetve abban, hogy hosszú ideig követtük nyomon a sorsukat" - magyarázta Johanna Skoogh.
Ugyanakkor a tudósok nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy más agyi funkciók is sérülhetnek a kemoterápia során. "Úgy gondoljuk, hogy a beszéd egy rendkívül érzékeny terület, így ezen keresztül lehet az egyéb területeket is vizsgálni. Hiszen nyelvünket mindennap használjuk, ezért hamar észrevesszük, ha nem minden működik megfelelően ezen a területen" - mondták a kutatók.
Animáció: HáziPatika.com