Egy kicsi, 50 ember bevonásával Japánban végzett kísérleti tanulmány eredményei szerint két hónapon át napi 71 gramm brokkolicsíra fogyasztásával némi védelmet szerezhetünk egy olyan gyomorbaktérium ellen, mely hurutot, sőt, akár gyomorrákot is okozhat.
Az eredményeket a Cancer Prevention Research című folyóiratban tették közzé. A tanulmány a John Hopkins Egyetemen és máshol kémcsőben is egereken végzett kísérletek eredményeire épített, melyek a szulforafan értékét igyekeztek felmérni. Ez a vegyület a természetben viszonylag nagy mennyiségben fordul elő a friss brokkolicsírában. Úgy tűnik, hogy a szulfofran serkenti a sejtek oxidáció, DNS-károsodás és gyulladás ellen védő enzim termelését, beleértve az emésztőszervrendszert is.
Azt találták, hogy a naponta fogyasztott brokkolicsíra több mint 40 százalékkal csökkentette a HpSA szintjét, a H. pylori jelenlétére utaló speciális anyagét, mely a fertőzött emberek székletében található. Az alfalfát fogyasztók HpSA szintje nem változott, a kísérlet előtti szintre pedig nyolc héttel a kezelés befejezése után csökkent vissza, mely arra utal, hogy bár csökkentették a H.pylori jelenlétét, nem irtották ki teljesen.
"Tudjuk, hogy néhány deka brokkolicsíra elég a szervezet védőenzimjeinek aktivizálásához" - mondta Jed. W. Fahey, a John Hopkins táplálkozási biokémikusa. "Ez az a mechanizmus, ahogy a véleményünk szerint a legtöbb kémiai védőhatás megjelenik. Azt nem tudjuk, hogy megvédi-e az embereket a gyomorrák ellen. De a tény, hogy a fertőzés és a gyulladás szintje csökkent, arra utal, hogy valószínűleg kisebb az esélye a gyomorhurut, a fekély és a rák kialakulásának kockázata" - mondta.
Az új bemutató tanulmányából idézve a tudósok nemzetközi csapata figyelmeztet bennünket arra, hogy a szulforafánt tartalmazó csírák fogyasztása nem gyógyítja meg a H. pylori fertőzést. Nem azt mondják, hogy bármilyen mennyiségben is megvédenek a gyomorráktól, vagy más gasztroenterológiai megbetegedéstől. "A tanulmány lényege, hogy beazonosítottuk azt a táplálékot, mely rendszeres fogyasztása esetén esetleg hatással lehet sok emésztési betegségre, és talán a gyomorrákot is megelőzi" - mondta Fahey.
Kollégáival együtt 2002-ben jelentették, hogy a sulforafán egy hatásos antibiotikum a H. pylori ellen. "A brokkolicsíra sokkal nagyobb koncentrációban tartalmazza ezt az anyagot, mint a kifejlett növény" - magyarázta Fahey, és hozzátette, hogy további vizsgálatok szükségesek az eredmények
A világ lakosságának csaknem felét érinti ez a dugóhúzó alakú kórokozó, melyet már régóta kapcsolatba hoznak a gyomorfekély kialakulásával, melyet manapság legtöbbször antibiotikumokkal kezelnek. A kutatók határozottan állítják, hogy a baktériumnak köze van a néhány országban tapasztalható sok gyomorrákos eset kialakulásához. Ezek a fajták ellenállnak a hagyományos antibiotikumoknak.
Animáció: HáziPatika.com