A citológiai vizsgálat menete

Bizonyos betegségek azonosításához az orvos szövettani, azaz citológiai vizsgálatot rendelhet el. Ebből a mintából különböző fertőzéseket azonosíthatnak, de a méhnyakrák felismerésében is fontos szerepe lehet.

A szövettani, vagyis citológiai vizsgálat az egyik leggyakoribb orvosi mintavételi eljárás, amely daganatok, gombás- vagy bakteriális fertőzések és más megbetegedések kimutatására is alkalmas. A vizsgálat egyszerű és teljesen veszélytelen, és semmilyen felkészülést nem igényel a beteg részéről. Hátránya ugyanakkor, hogy a mintában lévő sejtek könnyen károsodhatnak, a kinyert anyag pedig sok esetben nem elégséges a diagnózis felállításához.

A méhnyakrák pontos okai nem ismertek, de fontos kockázati tényezőnek számít például a humán papillómavírus (HPV) fertőzés, a dohányzás, illetve a gyakori genitális (ivarszervi) gyulladás. A daganat kialakulásáról és veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A citológiai vizsgálat menete

A citológiai vizsgálat történhet kimetszéses, kaparásos, illetve szippantásos módszerrel. A legelsőnél egy szövetdarabot metszenek ki a páciens vizsgált szervéből, melyet aztán baboratóriumban vizsgálnak meg. A kaparásos módszerrel a felszíni elváltozásokat tudják megvizsgálni, egy külön erre a célra kialakított kefével veszik le a kenetet. Ezt alkalmazzák például, hogyha a hörgőket, vagy a méhnyakat kell megvizsgálni. Testüregi folyadékból úgynevezett "szippantásos" módszerrel vételezik a mintát, ilyen módon vizsgálható például a gerincvelő, a mellüregben, vagy a hasüregben lévő folyadék.

A citológiai mintát laborban vizsgálják meg
A citológiai mintát laborban vizsgálják meg

A mintát az orvos egy citológiai laborba küldi tovább. LEgtöbbször bizonyos daganattípusok, elsősorban a méhnyakrák diagnosztizálására alkalmazzák. Ez esetben a kielemzést követően a vizsgált szövetet úgynevezett Papanicolau-féle skálán pontozzák, és P1-P5 között egy értékkel jelölik meg.

Ha a vizsgálat végén az eredmény P1, illetve P2, akkor 98 százalékos biztonsággal kizárható a kezdődő rosszindulatú folyamat . P3-as eredmény esetén kóros folyamat zajlik a méhszájon, amely lehet gyulladás és diszplázia is. Ha pedig a szövettan P4, illetve P5 kategóriába sorolja a mintát, akkor ez már kialakult méhnyakrákos daganatra utal. A citológiai vizsgálat eredményére általában két-három hetet kell várnunk, és a daganatokon túl bizonyos gombás, illetve bakteriális fertőzések is felismerhetőek vele.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.