A daganatos betegek túlélését is növelheti a himlőoltás

Egy genetikailag módosított himlőellenes védőoltás segítségével mintegy 60 százalékkal lehet csökkenteni az előrehaladott májrákban szenvedő betegek halálozási kockázatát - állítják a Kaliforniai Egyetem (San Diego) és a Jennerex biotechnológiai magáncég munkatársai.

A 2-es fázisú klinikai vizsgálatok eredményét szombaton, az Amerikai Májbetegség-tanulmányok Társaságának tudományos ülésén hozták nyilvánosságra: a JX-594-nevű vakcina magas dózisával oltott betegek átlagos túlélése 13,8 hónap volt, szemben azon betegek 6,7 hónapjával, akik a szert tizedannyi adagban kapták. A kicsiny, mindössze 30 betegből álló csoport esetén a magas dózist kapók 66 százaléka élt egy évnél tovább, míg az alacsony dózis mellett ez az arány csupán 23 százalék volt. A szer mellékhatásai között enyhe influenzaszerű tünetek szerepelnek.

A daganatkutatók érdeklődését évtizedekkel ezelőtt felkeltették a védőoltások, az alapgondolat szerint ugyanis a vakcina készenléti állapotba hozza az immunrendszert, amely így felkeresi és elpusztítja a rákos sejteket. Köszönhetően az újabb genetikai technológiák elterjedésének, az eljárás hatásfoka az elmúlt években nagymértékben javult. A vakcinavírus szelektíven a daganatsejteket támadja meg, a normál szövet sejtjei a fertőzésre nem fogékonyak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizsgálatban olyan előrehaladott stádiumú májrákos betegek vettek részt, akik nem reagáltak a sorafenib nevű hatóanyagra. A továbbiakban dr. David Kirn és munkatársai az intravénás, illetve a közvetlenül a tumorba juttatott oltás hatásfokát tervezik összehasonlítani.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.