A daganatos megbetegedések 40 százaléka megelőzhető lenne egyszerű, mindennapos egészség-megőrzési szabályok ismeretével és betartásával, valamint a megelőző és szűrő programok hatékonyabbá tételével - derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Rákellenes Liga közös kutatásából. Egyéni szinten jelentősen lehet csökkenteni a dohányzáshoz, túlzott alkoholfogyasztáshoz, túlsúlyhoz és napozáshoz köthető rákos daganatok kialakulásának a kockázatát, amennyiben csökkentjük ezen kockázati tényezőket és egészségesebb életmódot kezdünk élni. Mivel a rákos megbetegedések előfordulásának az aránya továbbra is egyre nő, a döntéshozók szerepe a közvélemény formálásában és a tudatosság növelésében, illetve egy átfogó szűrő rendszer kialakításában egyre inkább elengedhetetlen - olvasható a WHO Magyarországi Iroda sajtóközleményében.
A legfrissebb statisztikák szerint, a rák közel 7,6 millió ember halálát okozza világszerte évente. Ezen esetek 72 százaléka alacsony- és átlagos jövedelmű országokból származik. Európában is az alacsony jövedelmű és hátrányos helyzetű csoportok vannak különösen kitéve az amúgy elkerülhető kockázatoknak. Hatékony megelőzési és egészség fejlesztési stratégiák nélkül a rákos megbetegedések száma várhatóan növekedni fog az elkövetkező években, 2030-ban akár 17 millió ember halálát is okozhatja.
A rákos megbetegedések között a vezető halálok a tüdőrák és ez a trend 2030-ig szintén erősödni fog, ha nem készül el egy átfogó és hatékony dohányzás elleni politika és nem erősödnek a dohányzás visszaszorítására tett erőfeszítések. A gazdaságilag fejlett országokban az emlő, prosztata és vastagbél daganatok a leggyakoribbak, míg a máj és a méhnyakrák a fejlődő országokban a legelterjedtebb. A nők körében az összes halálos rákos megbetegedés 17,2 százalékáért az emlőrák felel, míg a rákos férfiak 26,9 százalékát pedig a tüdőrák viszi el az európai régióban.
Európában Magyarország vezeti a rákstatisztikákat: hazánkban 100 000 emberből 458 hal meg rákban évente, amely esetek nagy része a dohányzás számlájára írható, hiszen 458 esetből 135-öt tüdőrák visz el.