A pajzsmirigydaganatok okai

Míg a pajzsmirigy jóindulatú elváltozásai (alul- és túlműködés) egyértelmű tüneteket mutatnak, addig a rosszindulatú daganatok gyakran tünetmentesek. Mi okozhatja ezeket a rosszindulatú elváltozásokat?

Alapvetően ritka betegségről van szó: ez magyar vonatkozásban 400-600 új megbetegedést jelent évente. A nőknél gyakoribb a megbetegedés, ugyanis többféle szövettani típus ismeretes, amelyek különböző mértékben érintik a nemeket. Általában az idősebb korosztály betegszik meg ebben a daganatban, de 15 éves kor alatt is kialakulhat. Mi okozhatja a betegséget?

Az egyik ok: sugárzás

A radioaktivitás és sugárzás okozhat pajzsmirigydaganatot. Igazolt, hogy olyan esetekben, ahol a nyakat sugárzás érte, például szájdaganat vagy egyéb daganatos betegség miatt, megnő a pajzsmirigyet érintő daganat kialakulásának esélye.

A túl gyakran végzett CT-vizsgálat is növelheti a kockázatot. (A friss kutatások azt mutatják, hogy ma a világban minden ezredik CT-vizsgálatra jut egy olyan daganat, aminek megjelenése összefüggésbe hozható a CT-vizsgálattal.)

A radioaktív szennyezés minden tekintetben káros, de a pajzsmirigyre is hatással van. A fukusimai atomerőmű-baleset környékén ugyanis jelentősen megnövekedett a daganat előfordulása.

A pajzsmirigydaganat gyakrabban érinti a nőket
A pajzsmirigydaganat gyakrabban érinti a nőket

Genetika és hormonok

Mint a legtöbb rákos betegségnél, az örökletesség itt is megjelenik. Az úgynevezett endokrin neoplázia kórképek, melyek hormontermelő szövetekben jelentkező genetikai eltérések, növelik a pajzsmirigyrák kialakulásának kockázatát. Így a betegség családon belül halmozódik.

A pajzsmirigy-stimuláló hormon túltermelődése ugyancsak emeli a pajzsmirigyrák előfordulását. Tehát, amikor az agyalapi mirigy ezt a hormont túlzott mértékben termeli, az növeli a kockázatot.

Mi mindent kell tudni a pajzsmirigydaganatról? A részletekért kattintson !

Előfordulhatnak olyan jóindulatú megbetegedések, melyek szintén növelhetik a kockázatot, azonban nem kell megijedni: a pajzsmirigy alul- és túlműködése nem tartozik ebbe a csoportba.

Ahhoz, hogy a daganatok növekedjenek, úgynevezett növekedési faktorokra is szükség van. Ilyen a TSH hormon , amely az agyalapi mirigyben termelődik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Ismét terjeszkedésnek indul a köd, illetve a rétegfelhőzet, az északi részeken és a Dél-Alföldön is egyre kevesebb helyen marad derült az ég. A borult, ködös tájakon néhol szitálás előfordulhat. Gyenge lesz a szél. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás a jövő hét közepéig nem várható.