A városban élő nőknél nagyobb a mellrák előfordulásának a valószínűsége, mint vidéken élő társaiknál - állítják brit kutatók a BBC honlapján olvasható cikk szerint.
Egy londoni magánkórház, a Princess Grace Kórház tanulmánya felidézi: korábbi kutatások szerint számottevően nagyobb a mellrák kialakulásának a veszélye azoknak a nőknek az esetében, akiknek a mellében 25 százalék vagy annál nagyobb a mirigyszövet aránya és 75 százalék vagy annál kevesebb a zsírszöveté. Ezt egészítik ki a kórház saját felmérései, amelyek azt mutatták ki, hogy a városban élő nők emlőjében nagyobb - a zsírszöveténél sűrűbb szerkezetű - mirigyszövet aránya, mint a vidéken élőkében.
A magasabb kockázati arány egyik magyarázata az, hogy a mirigyszövetben nehezebben mutatja ki a röntgen a tumorokat, mint a zsírszövetben. Vannak azonban arra utaló kutatási eredmények is, hogy a mirigyszövetben gyakrabban alakulnak ki daganatok, mint a zsírszövetben.
Az Észak-amerikai Radiológusok Társaságának tanulmánya szerint valószínűleg a levegő szennyezettségére vezethető vissza az, hogy nagyobb arányban található mirigyszövet a városi nők mellében. E szerint a feltételezés szerint a levegőben található szennyező részecskék egy része a női hormonokra hasonlít, így módosíthatja a mellet alkotó szövetet.
Mások szerint - így például a brit Rákkutató Központ munkatársa, Stephen Duffy szerint - a kockázat a testsúllyal is összefügg. "Egy brit egészségügyi felmérés ugyanis kimutatta, hogy Nagy-Britanniában a londoni nők a legvékonyabbak. A mellszövet sűrűsége pedig fordítottan arányos a testsúllyal" - mutat rá a professzor.
A brit kutatók mindenesetre arra figyelmeztetnek: a városban élő nőknek nagyobb gondot kellene fordítaniuk arra, hogy részt vegyenek a mammográfiai szűrővizsgálatokon. A másik tanulság - hangsúlyozzák -, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a légszennyezettség mértékének csökkentésére.