A vérerek növekedésének titka

Az Uppsala Egyetem és a Kaliforniai Egyetem kutatói kifejlesztettek egy új eljárást, amellyel filmre vehetik az erekben mozgó sejteket. A módszer arra is használható, hogy megállapítsák, hogyan kontrollálható a rákos sejtek vándorlása. Az érdekes kutatási eredmények a Biological Chemistry szakfolyóiratban jelentek meg.

Új vérerek és nyirokerek számos különböző betegség során képzdőnek. Az új erek keletkezése néhány esetben kívánatok (pl. a sebgyógyuláskor, ahol új szövet képzésére van szükség), a nem kívánt érképződés pedig pl. a daganatok növekedése során fordul elő. A daganat az újonnan képződött erekből nyeri a tápanyagokat, sőt, terjedhet is az új nyirokereken keresztül, így tehát ebben az esetben az ér kialakulásának megelőzése a cél.

Az orvostudomány e területének legnagyobb kihívása, hogy megértsük a jelzéseket, melyek az erek kialakulását irányítják. A szakemberek azt gyanítják, hogy az ún. növekedési faktorokból származó jelzések - az ún. grádiensek - késztetik az ereket növekedésre.

"A tanulmányunk rámutat, hogy a jelzőfehérje kis mennyisége elegendő, hogy az érfejlődést elindítsa. A grádiens egy formája irányítja a sejtmozgást." - mondta Irmeli Barkefors, az Uppsala Egyetem posztgraduális diákja. A kutatócsoport jelenleg éppen továbbfejleszti megfigyelési módszerét. A cél az, hogy összetett felépítésű szervekben is megfigyelhessék a célirányos vándorlást, és így tanulmányozhatják a különböző sejttípusok közötti interakciót.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A módszert alapvetően át lehet ültetni az összes sejttípus tanulmányozására. Különösen fontos megfigyelni azt a mechanizmust, amely meghatározza, hogy terjed-e az adott rákos sejt vagy sem." - mondja Johan Kreuger, a projekt vezetője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra