A kutatók szerint az eredmények jó hírrel szolgálnak azok számára, akik a 2011-es japán fukusimai nukleáris katasztrófa során sugárzásnak lettek kitéve.
A csernobili katasztrófát követően rendkívül megugrott a pajzsmirigydaganattal diagnosztizált gyermekek és kamaszok létszáma Ukrajnában, Fehéroroszországban és Oroszország nyugati területein. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism internetes számában megjelent tanulmányhoz a Würzburgi Egyetem kutatói dr. Christoph Reiners vezetésével 250 fehérorosz gyermek és tizenéves kimeneteleit vizsgálták, akiket a katasztrófa után diagnosztizáltak pajzsmirigyrákkal , majd műtéten és radiojód kezelésen estek át. Az eredmények azt mutatták, hogy a betegek 64 százaléka a teljes, 30 százaléka pedig majdnem teljes remisszió állapotában van. Egy páciens tüdőfibrózisban, a rákkezelés egyik mellékhatása következtében elhunyt. Csak két betegben tapasztalták a pajzsmirigydaganat kiújulását.
Reiners szerint annak ellenére tapasztalták a csernobili áldozatok döntő többségében a remissziót, hogy nem mindegyik beteg részesült közvetlenül a baleset után megfelelő kezelésben. Sok beteg előrehaladott rákból gyógyult fel. A szekértő szerint a kutatás arra utal, hogy a közelmúltban bekövetkezett nukleáris katasztrófák áldozataira az előrehaladott pajzsmirigyrák alacsonyabb kockázata leselkedik.
"Bár sokan attól tartanak, hogy Japánban is hasonló 'pajzsmirigyjárvány' törhet ki, a lakosság gyors kitelepítésének és a potenciálisan szennyezett élelmiszerek letiltásának köszönhetően nagymértékben sikerült csökkenteni a sugárzás okozta pajzsmirigydaganat gyermekekre leselkedő kockázatát" - magyarázta Reiners. "Ráadásul Csernobil arra is megtanított bennünket, milyen fontos a magas kockázatnak kitett gyermekek és kamaszok pajzsmirigyrák-szűrése, hogy még korai stádiumában el lehessen csípni a betegséget."