Azok a nők, akik antibébitablettát szednek, hosszabb távon - úgy tűnik - kisebb kockázattal néznek szembe, ha a méhrákról van szó. Ritkábban betegednek meg ugyanis ebben a kórban - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amely 36 másik tanulmány eredményeit értékelte ki.
A Lancet Oncology című szaklapban közzétett publikáció szerint az ipari államokban az antibébitabletta bevezetése nyomán az elmúlt ötven évben 400 ezer méhrák-esetet előztek meg a 75 évnél fiatalabb nők körében. Ennek a számnak a fele az elmúlt évtizedre vonatkozik.
Az adatok összesítéséből kiderült ugyanis, hogy ezer olyan nő közül, akik soha nem szedtek fogamzásgátlót, 23 betegszik meg méhrákban a 75. születésnapja előtt. Ezer olyan nő közül viszont, akik öt éven át szedték a tablettát, 17 betegedett meg ugyanebben a betegségben a 75. életéve előtt. Ráadásul azok a nők, akik tíz évig szedték a fogamzásgátlót, még ritkábban kaptak méhrákot. Ezerből 13 volt köztük az arány (75 éves kor alatt) – írja a német Spiegel Online .
A kutatók összesen 27 ezer személy adataihoz fértek hozzá, akik ilyen rákban szenvedtek, és 115 ezer nőéhez, akik elkerülték ezt a sorsot. A kutatócsoport által kiértékelt tanulmányok Észak-Amerikára, Európára, Ázsiára, Ausztráliára és Dél-Afrikára vonatkoztak.
A kiértékelés eredményeként azt sejtik a specialisták, hogy azok a nők, akik huszonévesen szedték a tablettát, még évtizedekkel később is a védelmét élvezik, amikor ez a rák már gyakoribbá vált. Valerie Beral, az Oxfordi Egyetem kutatója, a tanulmány elkészítésének irányítója nyilatkozott arról, hogy korábban azt gondolák: a tabletta a rák gyakoriságát fokozza, de valójában kiderült: csökkenti a daganatos betegség bekövetkeztének esélyét.
A tanulmány szerint az ipari államokban a tabletta bevezetése, azaz a hatvanas évek óta mintegy 400 millió nő használta a fogamzásgátlókat. Jóllehet az újabb tabletták sokkal kevesebb ösztrogént tartalmaznak, mint az első generációs fogamzásgátlók, a védőhatás az újabbaknál is érvényesül (és nem is csökkent). A méhrák a negyedik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében. A német Robert Koch Intézet adatai szerint évente Németországban 11 500 nő betegszik meg, és 2400 hal meg méhrákban.
Ugyanakkor a lap kitér arra is, hogy az antibébitablettának vannak nem kívánt mellékhatásai is. Többek között emeli a trombózis kockázatát. Így például 100 ezer nő közül, akik nem használnak hormonális fogamzásgátlót és nem terhesek, évente 5-10 kap trombózist . Százezer olyan nő közül viszont, akik hormonálisan védekeznek a terhesség ellen, ez az arány – hasonló időszakon belül – 20-40 között mozog.