A daganatok diagnózisában standard eljárásnak számít a szövetmintavétel, más néven a biopszia, azonban ez csak a pillanatnyi állapotot tükrözi. Sokkal hasznosabb lenne, ha a biopszia után hetekig vagy akár hónapokig nyomon lehetne követni a tumor növekedését és kezelésre adott válaszát. Amerikai kutatók egérkísérletekben megvalósították ezt egy új készülék segítségével.
Dr. Michael J. Cima, a Massachusetsi Műszaki Egyetem (MIT) anyagtudomány professzora munkatársaival olyan beültethető készüléket fejlesztett ki, amely percnyi pontossággal szolgáltat információt a daganat növekedéséről vagy zsugorodásáról, a kezelésre adott válaszáról és arról, hogy adott-e már áttétet, vagy fog-e adni a közeljövőben. A biopszia elvégzésekor beültethető készülékek segítségével az is vizsgálható, hogy a kemoterápiás szerek eljutnak-e a daganatba, továbbá mérhető a pH és az oxigénszint, amelyek a tumor anyagcseréjéről és a kezelésre adott válaszról tájékoztatnak.
Az 5 milliméteres hengeres készülék HD-polietilénből készül, amelyet egy 10 nanométer átmérőjű pórusokkal ellátott polikarbonát membrán vesz körbe. A célmolekulákra specifikus antitestekkel burkolt mágneses nanorészecskéket a készülékbe töltik, a célmolekulák a polikarbonát membránon át bejutnak a készülékbe és a nanorészecskékhez kötődnek. Ez MRI vizsgálattal detektálható.
A kísérletben emberi daganatokat ültettek be laboratóriumi egerekbe és a beültethető készülékekkel követték a daganat által termelt hCG (humán korion gonadotropin) hormon szintjét. Dr. Cima szerint a pH-t mérő készülék néhány év múlva piacra kerülhet, míg a komplex vegyületek, így a hormonok és gyógyszerek szintjét mérőkre többet kell várnunk.