Az életkorok szerinti aránytalanság az összes olyan daganat esetében fennállt, amelyeknek a diagnosztizálásában és a kezelésében hatalmas előrelépés történt az utóbbi évtizedekben, így például a vastag-, illetve végbélrák, az emlőrák és a prosztatarák esetében. Az eredményekről a Medical News Today készített beszámolót.
A vastag- és végbélrák esetében például a fiatalabb betegek túlélési rátája majdnem négyszerese volt az idősebbekének a vizsgált időszakban. A 65 év alattiak esetében körülbelül 45 százalékkal sikerült csökkenteni a vastag- és végbélrák okozta halálozások számát, míg a 75-85 éves korosztály esetében ez az arány csupán 12 százalék. "Ehhez nagyon hasonló képet kaptunk a mell-, a máj-, a tüdő-, a hasnyálmirigy- és a prosztatarák esetében is" - mondják a tanulmány szerzői.
A kutatók a mell- és a béldaganatok esetében azt is megvizsgálták, hogyan alakulnak a túlélési ráták a rákok egyes stádiumaira lebontva. Azt találták, hogy az idősebbek és a fiatalok túlélési esélyei között nagy különbség a korai stádiumban diagnosztizált rák esetében van, az előrehaladottabb rákos eseteknél nincs olyan nagy különbség az életkori csoportok között. A túlélési esélyek javulása összhangban van az új műtéti eljárásokkal, illetve az újabb fajta adjuváns szerek alkalmazásával. Úgy tűnik azonban, hogy ezek a terápiák az idősebbeken nem segítenek.
A kutatásból az is kiderült, hogy azoknál a daganattípusoknál, amelyek esetében nem volt olyan szembeötlő a kezelési módok javulás, ott az életkori csoportok túlélési esélyei között sincsen akkora különbség. "A máj-, tüdő-, hasnyálmirigy-, illetve petefészekrákos betegek túlélési rátájának különbsége az idősebb és a fiatalabb korosztály esetében nem olyan drámai." A kutatásban a halálozás kockázatát az 1990 és 1994 között diagnosztizált rákok és a 2005 és 2009 között diagnosztizált rákok összehasonlításával állapították meg.
Az 50-64 éves korosztályban a a 20 éves időszakban a halálozás kockázata 39 százalékkal csökkent a májrák esetében és 68 százalékkal a prosztatarák esetében. A 75-85 éves korosztályban ugyanezek az arányok a májrák esetében 24 százalék, a prosztatarák esetében 35 százalék.
A tanulmány szerzői az adatokból azt a következtetést vonták le, hogy az életkorok közötti túlélésiráta-növekedési különbségek - legalábbis részben - abból adódnak, hogy az idősebb korosztályba tartozók másféle kezeléseket kapnak ugyanazután a diagnózis után. Ez szerintük arra kellene, hogy ösztönözze a kutatókat, hogy ezeket a különbségeket tovább vizsgálják, és hogy ezek alapján minden beteg számára megfelelő kezeléseket tudjanak biztosítani.