Cukoroldattal vizsgálhatók az agydaganatok

A mágneses rezonancián alapuló képalkotás (MRI) alapvető szerepet játszik az agyat érintő daganatos megbetegedések diagnosztikájában és a betegségek stádiumainak meghatározásában. Eddig kontrasztanyagokat használtak e vizsgálatoknál, de kiderült, hogy az intravénásan beadott glükóz agyon belüli eloszlásának MRI-vizsgálata is alkalmas lehet az agydaganatok diagnosztizálására.

A keletkezett kép kontrasztosságának fokozása érdekében sok esetben kontrasztanyagokat alkalmaznak. Ezek a kontrasztanyagok az érpályában és a sejteken kívüli, úgynevezett extracelluláris térben lokalizálódva javítják a képminőséget. Az elmúlt időszakban a kontrasztanyagok körül sok vita alakult ki, mert sokan félnek, hogy agykárosodást okozhatnak - írja a pharmaonline.hu .

MRI
Az agyi MRI-felvételek a jövőben kontrasztanyag nélkül is készülhetnek

A Német Rákkutatási Központ ( DKFZ ) és a Heidelbergi Egyetem kutatói a Radiology folyóiratban megjelent írásukban arról számoltak be, hogy az MRI-kontrasztanyagok helyett glükózos oldat alkalmazásával is képesek az agyat érintő tumoros folyamatok megjelenítésére. Azt használják ki, hogy a daganatsejteknek fokozott a "szénhidrátéhségük", ezáltal a glükózfelvételük is. A glükóz sejteken belüli sorsának nyomon követése információval szolgálhat arról, hogy jelen vannak-e daganatos sejtek az agyban, és ha igen, akkor melyik régióban.

A módszer segítségével a német kutatóknak sikerült elkülöníteniük egymástól az egészséges és a kóros működésű agyterületeket, ami 9 glioblasztómás beteg és 4 egészséges önkéntes MRI-felvételeinek a feldolgozásából derült ki.

Magyarországon a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok többsége kevés intézményben és alacsony gépszám mellett működik. Ez utóbbi hiányosságot magas kihasználtsággal igyekeznek ellensúlyozni. Részletek!

"Egyelőre nem ismert, hogy az MRI-jelet szolgáltató glükóz a sejten belüli vagy a sejten kívüli térben helyezkedik-e el. Amennyiben igazolható lenne, hogy a glükózszignál a sejten belüli (intracelluláris) térből származik, az jelentős plusz-információ lenne" - mondta a glükózeloszláson alapuló MRI-s módszert kifejlesztő kutatók egyike, Heinz-Peter Schlemmer.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra