Daganat, amely jól kezelhető

Egyre több a melanomás beteg Magyarországon, pedig a megbetegedés kockázata kellő odafigyeléssel jelentősen csökkenthető. A daganat pedig a modern terápiáknak köszönhetően jó eséllyel kezelhető - de csak akkor, ha időben felfedezik.

Hazánkban évente mintegy 2800 melanomás beteget diagnosztizálnak. A bőrdaganatos esetek száma az elmúlt 15 évben a duplájára nőtt - derül ki a Nemzeti Rákregiszter adataból. A szakemberek ezért idén is próbálják felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára.

A melanoma nem válogat

A betegség bármely életkorban, mindkét nem esetében előfordulhat. A melanoma kialakulásának legnagyobb kockázati faktora az UV-sugárzás. A tévhitekkel ellentétben azonban nemcsak a napfény, hanem a szolárium is lehet rákkeltő hatású. Egy nemzetközi felmérés szerint a magyarok több mint egyötöde szoláriumozik, ami duplája a nemzetközi átlagnak. Ezen kívül a sok és szabálytalan anyagjegy, valamint az örökölt hajlam is növelheti a kockázatot.

A Magyar Dermatológiai Társulat Onkodermatológiai Szekciója a nemzetközi Euromelanoma Kampányhoz csatlakozva idén 12. alkalommal szervezte meg az Országos Melanoma Hetet, hogy még a napozási szezon előtt hívja fel a figyelmet a melanoma megelőzésére. A kampány eredményeként az évek során több mint harmincezren vehettek részt ingyenes szűrővizsgálaton. Az anyajegyszűrésről itt olvashat bővebben!

"A nyár közeledtével nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a szűrővizsgálat mellett a melanoma megelőzésében a rendszeres önvizsgálat és az UV-sugárzás elleni védelem kiemelten fontos, a felnőttek és a gyermekek esetében egyaránt. A közhiedelemmel ellentétben a lebarnulás sem egészséges, ez ugyanis az UV-fény által okozott bőrkárosodást jelzi" - ismertette Prof. Dr. Oláh Judit, a Magyar Dermatológiai Társulat Onkodermatológiai Szekciójának elnöke.

Agresszív ráktípus

A bőrdaganatok között a melanoma az egyik legrosszabb kimenetelű ráktípus, hiszen könnyen képez daganatos áttétet más szervekben. A betegség súlyos következményeinek kockázata azonban kellő odafigyeléssel, szűrővizsgálattal és korai diagnózissal csökkenthető. Az időben észlelt, kezdeti stádiumban lévő melanoma még csak a bőr felső rétegében van jelen, ilyenkor a daganatos elváltozás sebészi eltávolításával a beteg nagy valószínűséggel meggyógyítható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

melanoma, bőrrák, bőrdaganat, daganatos megbetegedések, UV-sugárzás, napvédő krém, védelem, megelőzés, szűrővizsgálat, anyajegy
A melanoma korai diagnózisa nagyon fontos a kezelési lehetőségek miatt. Fotó: 123rf

Ha pedig a melanoma mélyebbre terjed, akkor eléri a nyirok- és vérereket, így megnő az áttétek kialakulásának esélye is. Ezeknél a betegeknél a műtéten túl további onkológiai kezelés is szükséges. "A melanoma korai diagnózisa kritikusan fontos a kezelési lehetőségek tekintetében. Amennyiben rosszindulatú elváltozást találnak, az elsődleges ellátásban a sebészeti beavatkozásoké a főszerep, illetve mára nagyon jó tapasztalataink vannak a célzott és az immuno-onkológiai terápia alkalmazásával egyaránt" - magyarázta a szakember.

5 lépés a megelőzésért

A Magyar Dermatológiai Társulat 5 pontban foglalta össze a megelőzés legfontosabb lépéseit.

  1. Rendszeres önellenőrzés: Megfelelő fényviszonnyal ellátott helyiségben, szabad szemmel vagy tükör segítségével érdemes rendszeresen átvizsgálni a bőrfelületet. A változásokat ajánlott rögzíteni, akár fényképezőgép segítségével.
  2. Bőrgyógyászati vizsgálat: A bőrgyógyászati vizsgálat akkor indokolt, ha egy újonnan kialakult elváltozás nem tűnik el 3 héten belül, vagy egy korábbi anyajegynek megváltozik az alakja, a színe vagy a mérete.
  3. Szolárium elkerülése: Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szolárium az egyik legveszélyesebb rákkeltő. A szolárium UV-sugarai károsítják a bőr DNS-ét, ez pedig bőrrák kialakulásához vezethet.
  4. Kontrollált napozás: Nem javasolt a hirtelen, intenzív és direkt napozás sem. A napégés és bőrpír elkerülése érdekében 11 és 15 óra között nem ajánlott napra menni.
  5. Fényvédelem: Olyan fényvédő krémet érdemes választani, ami az UVA- és az UVB-sugárzással szemben is védelmet nyújt. Ez általában a magasabb faktorszámú (50+) fényvédő krémekre igaz. A fényvédő krémek hatóideje körülbelül 2-3 óra, így napozás előtt fél órával, majd két óránként újra érdemes felvinni a bőrre a krémet.

A legjobb, ha a fényvédő krémeken túl megfelelő öltözékkel, széles karimájú kalappal és egy jó minőségű napszemüveggel is védekezünk a napfény káros hatásai ellen. Sem az árnyék, sem a felhős égbolt, sem a víz nem óv meg a napsugárzástól, ezért ilyen körülmények között is érdemes védekezni az UV-sugarak ellen!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra