Daganatos betegek táplálkozása: tanácsok mindenkinek

A szakértők régóta egyetértenek abban, hogy daganatos megbetegedések esetén fontos az egyénre szabott étrend összeállítása. A diéta itt sem egyszerűsíthető le, hiszen minden érintett más-más stádiumban van, és más-más alkati tulajdonságokkal rendelkezik.

A daganatos betegeknek szóló táplálkozási tanácsok eltérnek a klasszikus, egészséges életmódhoz köthető étrendi tippektől: inkább a magas kalóriabevitelt és a fehérjefogyasztás emelését hangsúlyozzák, mivel leromlott állapotban még a kezelés hatékonysága is csökken. A jól összeállított, daganatos betegeknek szánt étrend segítheti az egyes terápiák sikerességét, illetve a mellékhatásokat (pl. kemoterápia során fellépő gyengeség , hányinger) csökkentheti. A betegségre általánosan jellemző, hogy az érintettek veszítenek súlyukból, legyengülnek, azaz nem biztos, hogy megfelelő alapállapotú a szervezetük ahhoz, hogy egy kezelést végig tudjanak csinálni. Az alábbiakban néhány általános tudnivalót foglaltunk össze a daganatos betegek táplálkozásával kapcsolatosan.

Kérdése van bármilyen daganatos betegséget érintő témában? Nézzen szét az olvasói kérdések között , hátha választ talál!

Gabonafélék

A daganatos beteg étrendjének alapja, méghozzá csírák, müzli, pelyhek, kásák , teljes kiőrlésű péksütemények, tésztafélék formájában. Leveseinket, főzelékeinket is sűríthetjük gabonatejekkel, gabonapelyhekkel rántás helyett! Fontos azonban, hogy a korpa és a teljes kiőrlésű készítmények bizonyos daganatfajtáknál, valamint egyes mellékhatások esetében (szájnyálkahártya-fekély, hányinger, hányás) ellenjavallt!

Tej - életerő, egészség

Magas fehérjetartalmuk miatt az alacsony zsírtartalmú tejnek és más tejtermékeknek (sajt, túró, joghurt, kefir, tejföl), illetve a tojásnak kiemelkedő szerepe van a szervezet raktárainak feltöltésében és a roborálás során. Ételeinket dúsíthatjuk is velük: keverjünk túrót, reszelt sajtot, tejport az elkészített fogásokhoz, salátáinkat kefirrel borítsuk nyakon ! Amennyiben a daganatellenes kezelés alatt tejcukor-érzékenységre leszünk figyelmesek, a boltban ugyanezen termékek laktózmentes változatait keressük!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Növényi olajokat a konyhába!

Itt az idő, hogy háttérbe szoruljon a vaj és a zsír, egészségesebb alternatívát jelentenek ugyanis a koleszterinben szegényebb növényi olajok, köztük is ízlés szerint az olíva-, a kukorica, a tökmag- vagy a napraforgóolaj. A felsoroltak jól használhatók főzéshez, sütéshez, illetve dúsításra is.

Színpompás zöldségek és gyümölcsök

Akár párolva, akár főzeléknek vagy salátának, köretként, levesként - minden formában ajánlott fogyasztásuk, két vagy több étkezés erejéig naponta, de a legjobb, ha nyersen esszük őket! Ne feledjük, minél színesebb, annál egészségesebb: ezek ugyanis antioxidánsban bővelkednek, melyekre szervezetünknek óriási szüksége van a szabadgyökökkel szemben! Bio- és vegyszermentes - két kulcsszó, amit a beszerzés során tartsunk szem előtt!

Egészségesebb a sovány hús

A sertés- és marhafogások helyett részesítsük előnyben a szárnyasokat és a halféléket, és a belőlük készült alacsony zsírtartalmú húskészítményeket. A bő zsiradékban sütést váltsa fel a párolás, a sütőzacskóban, teflonban vagy cserépedényben való sütés, a lehető legkevesebb zsiradék felhasználásával! Veseproblémák fellépésekor azonban csökkenteni kell a fehérjebevitelt, így a húsfogyasztást is! Legfeljebb 500 gramm húst egyen egy héten!

Igyunk eleget!

A kezelések során különösen fontos a folyadékpótlás, a napi 2-3 liter víz, gyógytea a méregtelenítéshez! Jó szolgálatot tesz a konyhában egy gyümölcscentrifuga, hiszen a frissen facsart gyümölcs-, illetve zöldséglevek, turmixok fogyasztása is erősen ajánlott a daganatellenes kezelések alatt!

Kerüljük!

  • füstölt, pácolt húskészítmények, szalonna, zsíros húsok
  • zsírok kisütve, odaégetve, hevített zsiradékok újbóli felhasználása
  • gyorséttermi étel, félkész, előkészített élelmiszerek
  • túl forró/sós/fűszeres/csípős ételek
  • túl sok cukor, édességfogyasztás
  • túlzott kávé-, tea-, alkohol- és energiaital-fogyasztás

Konyhatechnikai eljárások

Ha daganatos betegként/ vagy daganatos betegeknek valamit főzünk, akkor készítsük minél rövidebb rövid ideig, alacsony hőfokon, kevés vízzel és zsiradékkal. Döntsünk inkább a párolás, gőzölés mellett rántás helyett! Olvassa el korábbi cikkünket az egészséges konyhatechnikai eljárásokról, ide kattintva!

Só-stop!

Csökkentsük a sófogyasztását: a gyógy- és fűszernövények nagyon jó szolgálatot tesznek, próbálkozzunk bátran az ízkombinációkkal! Nézzen szét gyógynövényes receptjeink között!

Döntsünk inkább a párolás, gőzölés mellett rántás helyett!

Étrend-kiegészítők és tápszerek

Mindenképpen olyan terméket, tápszert válasszunk, amely magyarországi engedéllyel, megfelelő tudományos háttérrel - ellenőrizhető kutatási és vizsgálati eredményekkel -, valamint elégséges múlttal rendelkezik. A minőség biztosítéka továbbá a "Speciális - gyógyászati célra - szánt tápszer daganatos betegek részére" megnevezés is, hiszen ezt csak az OÉTI által jóváhagyott egyes termékek gyártói használhatják. Minden esetben kérjük ki orvosunk véleményét is, hiszen ő tud tájékoztatni bennünket arról, hogy a kinézett tabletta nem befolyásolja-e hátrányosan az éppen zajló kemo- vagy sugárterápiás kezeléseket. Önhatalmúan soha ne kezdjünk el semmit szedni, és gyanakodjunk, ha "csodaszerre" bukkantunk! Hogy miért kell vigyázni az étrend-kiegészítőkkel? Korábbi, tanulságos összeállításunkat ajánljuk a témában!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.