Egy talánnyal kevesebb: így alakul ki a rákos daganat

A University of Iowa két tanulmánya valós időben és 3D-ben rögzítette a rákos humán emlőszöveti sejtek mozgását. A beteg sejtek először helyváltoztatásba kezdenek, majd összetapadnak, lerakódnak daganatokká.

A kutatócsapat felfedezte, hogy a rákos sejtek óránként 92 mikrométeres sebességgel mozognak, ami körülbelül kétszer gyorsabb az egészséges sejtek helyváltoztatásánál, s aktívan vonnak be egészséges sejteket a daganatokba azzal, hogy egyfajta "kábelt" nyújtanak ki (egészséges és rákos) szomszédaik felé, hogy megragadják és befonják őket. Meglepő módon mindössze öt százalék rákos sejtre van szükség ahhoz, hogy létrehozzák a tumorokat. Ez az arány korábban ismeretlen volt.

Ettől robban be a szunnyadó tumor A Princeton Egyetem kutatói olyan elméleti modellel álltak elő, amely megmutatja azokat a körülményeket, amelyekben egy szunnyadó tumor malignussá válik: vagyis miért kezd el burjánzani? "Ez nem olyasmi, hogy egymáshoz ragadnának" - mondta David Soll, biológia professzor, az American Journal of Cancer Research folyóiratban megjelent tanulmány szerzője. Szerinte ezek a sejtek mennek és aktívan toboroznak. Ez bonyolult és egyáltalán nem passzív dolog. "Eddig senkinek sem volt fogalma róla, hogy vannak specializált sejtek ebben a folyamatban, amelyek hiába vannak kevesen, magukkal húzzák a többit" - állapította meg a kutató.

Az eredmények elvezethetnek a tumoralkotó sejtek pontosabb azonosításához, és annak teszteléséhez, hogy milyen antitestek lennének a legjobbak a megsemmisítésükre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az a kérdés, ezek a sejtek honnan tudják, hogy mit tegyenek . Soll feltételezi, hogy a folyamat visszanyúlik a primitív múltba, amikor ezek a sejtek arra voltak programozva, hogy embriókat alkossanak. Ha ez igaz, talán a rákos sejtek - embrióképző sejtnek álcázva - vonnak be más sejteket, hogy hozzanak létre szöveteket, amelyeknek aztán réteges, önfenntartó architektúrába kell szerveződniük, amire a tumor gyarapodásához van szükség. "Olyan ez, mintha felépítené saját védelmi rendszerét a szervezet erőfeszítései ellen, hogy legyőzhesse azt" - mutatott rá a professzor.

Forrás: Kurzweil AI

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra