1990 és 2019 között drámai mértékben, 79 százalékkal emelkedett az 50 év alattiak körében a rákos megbetegedések száma világszerte. A rák miatti halálesetek száma 28 százalékkal nőtt ebben a korosztályban - írja a Scimex egy friss kutatásra hivatkozva. A tanulmány szerint a legnagyobb mértékben a hörgő- és prosztatarákos esetek száma emelkedett. A legtöbb áldozatot a mell-, a hörgő-, a tüdő-, a bél- és a gyomorrák szedte 2019-ben.
Míg a korábbi kutatások főleg regionális vizsgálatok voltak, az új tanulmányhoz 204 ország adatait gyűjtötték össze 29 ráktípusra vonatkozóan. 2019-ben Észak-Amerikában, Ausztrálázsiában és Nyugat-Európában volt a legmagasabb a korai rákos megbetegedések aránya. De az alacsony és közepes jövedelmű országok is érintettek, az 50 év alattiak körében a legmagasabb halálozási arányok Óceániában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában voltak. Ezekben az országokban pedig a korai rák sokkal jobban érintette a nőket, mint a férfiakat, mind a halálozás, mind a későbbi rossz egészségi állapot tekintetében.
Az elmúlt három évtizedben megfigyelt tendenciák alapján a kutatók becslése szerint 2030-ra a korai rákos megbetegedések és a kapcsolódó halálesetek száma világszerte további 31, illetve 21százalékkal fog emelkedni, és a 40-es éveikben járók vannak a legnagyobb veszélynek kitéve.
A kutatók szerint a genetikának is köze van ehhez, de az érintettekre jellemző volt a fizikai inaktivitás, a túlsúly és a magas vércukorszint. Ezek mellett gyakori még a vörös húsban és sóban gazdag, gyümölcsökben és tejben szegény étrend, az alkoholfogyasztás és a dohányzás. A kutatók elismerik, hogy eredményeiknek számos korlátja van: elsősorban az, hogy a rákos megbetegedések regisztrálása eltérő minőségű az egyes országokban, így a valós számok magasabbak lehetnek. És még mindig nem világos, hogy a szűrővizsgálatok és a korai életkori környezeti tényezők mennyire vannak hatással a tendenciákra.