Amerikában 1991-ben volt a legmagasabb a rákban elhunytak száma; azóta összesen 22 százalékkal csökkent ez az érték. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 1,5 millió emberéletet mentettek meg az elmúlt 20 év során. Az ACS reményei szerint a tendencia tovább csökken majd 2015-ben; így 1 658 370 új rákos esetre, és 589 430 halálesetre számítanak – közölte az adatokat a Medical News Today .
Az USA különböző területei azonban nem mutatnak egységes képet a rákos halálozások csökkenésének arányaiban. A déli államokban kevésbé csökken a halálozások száma, mint az USA északkeleti részén. Ez a különbség pedig az egyes területek eltérő egészségügyi tényezőinek tudható be. Például a dohányzás és az elhízás – a rák két komoly rizikófaktora – hasonló mintázatot mutat az államok között. A szegények és a gazdagok aránya, illetve az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférési lehetőségek aránya szintén befolyásoló tényező – áll a jelentésben.
A négy vezető ráktípus – a emlőrák –, amelyek az összes rákos esetnek körülbelül a felét teszik ki, mindegyikében csökkenés tapasztalható. De a tüdőrák még mindig vezető helyen áll a halálokok között: minden negyedik halált okozó rákos esetért felelős.
A megbetegedési és a halálozási arányok csökkenése elsősorban a betegség korai felismerésének és a dohányzás csökkenésének köszönhető. Ahogyan a dohányzók aránya csökken az Egyesült Államokban, azzal arányban csökken a halált okozó tüdőrákos megbetegedések száma is: 1990 és 2011 között a férfiak esetében 36 százalékkal; 2002 és 2011 között a nők esetében pedig 11 százalékkal.
Az elmúlt 20 évben az emlőrákban elhunytak száma mintegy a harmadával (35 százalékkal) csökkent. A prosztata- és a vastagbélrákban meghaltak aránya pedig még ennél is nagyobb mértékben, majdhogynem felével (47-47 százalékkal) csökkent. Ezek a nagyarányú változások elsősorban a korai felismerésnek, a diagnosztika fejlődésének tudhatóak be.