Évi 5 ezer magyar hal bele, pedig megelőzhető

Magyarországon a vastag- és végbélrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Csak itthon évente nagyjából 5 ezren halnak bele az úgynevezett kolorektális rákokba – pedig rendszeres szűréssel ennek jó része megelőzhető lenne.

A vastagbél körülbelül 150-180 centiméter hosszú, és ennek utolsó, 20-25 centiméteres szakasza teszi ki a végbelet. A leggyakrabban az utolsó 60 centiméteres részen alakul ki tumor, amelyet kolorektális ráknak nevezünk. Magyarországon a daganatos megbetegedések gyakorisági listáján a vastag- és végbélrák áll a második helyen, valamint halálozási arány tekintetében is a második-harmadik helyezést éri el.

Évente 5 ezer áldozat

„Hozzávetőleg 5000 ember hal meg vastag-és végbélrákban évente, pedig a korai fázisban felfedezett vastagbéldaganat jól gyógyítható” – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). A vastagbélszűré fontosságát azért sem lehet eleget hangsúlyozni, mert a vastagbéldaganat általában hosszú ideig tünetmentes marad, és szűrővizsgálat nélkül sok esetben csak akkor fedezik fel, amikor már késő – vagyis akkor, amikor már a rák már a késői stádiumában jár, és a túlélési esély már a töredékére csökkent.

A vastagbélrák megelőzhető.

Néhány perc, de az életünk múlhat rajta

A poszt legfontosabb üzenete, hogy a leginkább veszélyeztetett – 50 és 70 év közötti – korcsoport képviselőinek érdemes rendszeresen részt venniük a vastagbélszűrésen, az ugyanis csupán néhány percet jelent, de akár az életük is múlhat rajta. A daganat kialakulásához vezető elváltozások székletteszttel és kolonoszkópos vizsgálattal szűrhetők. Úgy fogalmaztak, a megoldás adott, a többi csak rajtunk múlik.

Így előzheted meg a vastagbélrák kialakulását
Egy rákos megbetegedés hátterében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, a legnagyobb rizikónövelő faktor azonban az életmódunk. Szerencsére sosem késő változtatni a rossz szokásainkon, így pedig jelentősen csökkenthetjük egyebek mellett a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra