A tanulmányhoz a tudósok több mint 23,6 millió, 1920 és 1990 között született amerikai rákos beteg adatait vizsgálták meg, akiknél 34 különböző típusú daganatot diagnosztizáltak. Összességében 17 rákos megbetegedést találtak, amelyek gyakoribbak voltak az X- és az Y-generáció tagjai körében (tehát az 1965-80, valamint az 1981-96 között született emberek), mint az idősebbeknél - írja az EverydayHealth.com.
A Healthline összefoglalása szerint az alábbi daganatok érintik a fiatalabbakat:
- gyomorszájrák,
- vékonybélrák,
- ösztrogénreceptor-pozitív emlőrák,
- petefészekrák,
- a máj és intrahepatikus epevezeték daganata (nőknél),
- nem HPV által okozott száj- és garatüregi daganatok (nőknél),
- végbélnyílás daganata (férfiaknál),
- Kaposi-szarkóma,
- vastagbélrák,
- méhtestrák,
- epehólyag és epeutak daganatos megbetegedése,
- vese és vesemedence daganata,
- hasnyálmirigyrák,
- mielóma multiplex,
- nem gyomorszájat érintő gyomorrák,
- hererák,
- leukémia.
Bár nem világos pontosan, hogy ennek mi az oka, úgy tűnik, hogy az elhízás szerepet játszik ebben, nyilatkozta Dr. Hyuna Sung, a tanulmány egyik vezető szerzője.
"A 17-ből 10 típusnál a rákos megbetegedés összefügg a túlsúllyal, ezért ez lehet az egyik valószínűsíthető ok. További lehetséges kockázati tényezők közé tartozik az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a rossz alvási szokások, valamint a gyermek- és fiatal felnőttkorban a környezeti vegyi anyagoknak való kitettség" - magyarázta.
Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy az amerikaiak (különösen a szegényebb rétegek) nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint a kanadaiak vagy az európaiak.
"Főleg a magas kalóriabevitel az egyik bűnös. Az amerikaiak egyre nehezebbek, egyre több az elhízott, és egyre kevesebben mozognak. Az elhízásjárvány még nem érinti annyira Európát és Kanadát, mint az Egyesült Államokat" - magyarázta Dr. Otis Brawley az EverydayHealth.comnak.
Dr. Daniel Spratt onkológus szerint az elhízás és az életmód mellett a kitolódott gyermekvállalás is szerepet játszhat a tendenciában.
"Bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát növelheti, hogy a nők most már kevesebb gyermeket vállalnak, és általában később szülnek, vagy egyáltalán nem. Ez az időpont egyre inkább kitolódik. A gyermekvállalás védőhatást fejt ki, például a mell- és petefészekrák esetében" - magyarázta a portálnak.
Az is lehetséges, hogy a rák előfordulásának növekedése legalább részben a demográfiai változásoknak tudható be, mivel a nem fehér emberek sokkal nagyobb arányban élnek az Egyesült Államok a fiatalabb korosztályokban, mint egy évszázaddal ezelőtt.
"Amit 1920-ban láttunk, az valójában a fehér népességre jellemző betegségek lehettek, míg most olyan tendenciákat látunk, amelyek inkább a vegyes népességet tükrözik. Az X- és Y-generáció demográfiailag különösen sokszínűek" - magyarázta Dr. David Chang az EverydayHealth.comnak.
Viszont az is kiderült a tanulmányból, hogy a rák kialakulásának valószínűségét növelő kockázati tényezők közül sok olyan dolog van, amelyekre ráhatásunk van. "Személy szerint úgy gondolom, hogy a betegek nagyobb figyelmet fordíthatnak az elhízás, az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a rossz alvási szokások káros hatásaira" - mondta Dr. Chang.