Ezért nem műtenek meg minden rákbeteget azonnal

Amit lehet, azonnal ki kell operálni – szólt a daganatsebészet alaptétele néhány évtizeddel ezelőtt. Mostanra azonban megdőlni látszik ez az elmélet: egyre több daganatos betegségtípusban derül fény arra, hogy az előzetes onkológiai kezelések javíthatják a gyógyulási esélyeket. Ennek okait szakemberek segítségével világítja meg a rakgyogyitas.hu szakmai portál.

A pályám kezdetén közel sem álltak rendelkezésre olyan képalkotó vizsgálatok, mint manapság. Ma már a CT, az ultrahang, az MRI, a képvezérelt mintavételi eljárások révén sokkal inkább megtervezhető, hogy milyen beavatkozások és azoknak milyen sorrendje, ütemezése adhatja egy beteg számára a legjobb életkilátásokat idézte a rakgyogyitas.hu Dr. Langer Róbertet, a Péterfy Sándor Utcai Kórház-rendelőintézet sebészetének osztályvezető főorvosát.

kemoterápia, kezelés, daganat, daganatterápia, rákgyógyítás, rák
Van, hogy a terápia az első lépés. Fotó: Getty Images

Már a műtét sem mindig jelent akkora traumát

A műtét előtti onkológiai kezelés (neoadjuváns terápia) klasszikus alkalmazási területe, amikor egy felfedezésekor nem műthetőnek ítélt stádiumot próbálnak kemoterápiával, célzott onkológiai gyógyszeres terápiával vagy sugárkezeléssel műthetővé tenni. Ez az alkalmazási mód terjed ki egyre több daganattípus esetén arra, hogy sok esetben ma már akkor sem a műtét az első beavatkozás, amikor pedig eleve műthetőnek látszik a daganat. Persze a műtéti technikák is nagyon sokat fejlődtek és ezzel párhuzamosan a szemlélet is változott. Ma már a nagy feltárások helyett sokszor laparoszkópos technikát (kulcslyuk sebészetet) alkalmaznak, de egyre gyakoribb a precíziós robotsebészeti beavatkozás is.

Kisebb az esély az áttétre

A műtét előtti onkológiai gyógyszeres terápiának több hozadéka is lehet. Például csökkenhet az elsődleges daganat mérete, ezáltal kisebb kiterjedésű, kevésbé megterhelő operációra, nagyobb arányú szervmegtartó beavatkozásra nyílhat lehetőség – világított rá Dr. Furka Andrea. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikájának adjunktusa szerint ugyanilyen fontos, hogy korábban éri a daganatsejteket az egész szervezetre ható daganatpusztító kezelés, ezáltal csökkenhet a későbbi kiújulás, illetve az áttétképződés kockázata is

Fontos tudni, hogy soha nem egyetlen orvos dönt a kezelésekről, hanem az onkoteam, az onkológiai munkacsoport. Ebben ott a sebész, a sugárterapeuta, a klinikai onkológus, a patológus, a radiológus, a szükséges társszakmák képviselői, akik mind a saját nézőpontjukból értékelik az esetet. A szakorvosok  közösen határoznak arról, hogy az adott betegnél hogyan lenne érdemes felépíteni a terápiát, hogy abból a páciens a legtöbbet profitálhassa – fogalmazott Langer Róbert.

A cikket erre a linkre kattintva olvashatod tovább a rakgyogyitas.hu oldalon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.