Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatási hivatalának eredményei szerint azoknál, akik a forró italokat részesítik előnyben a csupán meleg innivalók helyett, valószínűleg hamarabb kialakulhat nyelőcsőrák – idézi a szervezetet a National Geografic online. A WHO felhívja a figyelmet, hogy a Föld több országában, így például Iránban tradicionálisan forrón, akár 65 Celsius fok fölötti hőfokon fogyasztanak bizonyos italokat. Argentínában, Bolíviában s több más dél-amerikai országban is közkedvelt a maté (az Iles paraguariensis fa szárított leveleiből s kisebb száraiból készült tea), amit szintén forrón fogyasztanak. Kínában étkezések közben nem csak a forró teák, de a tiszta forró víz ivása sem ritka. Hozzá kell tenni, a világ tőlünk távol eső részei mellett nálunk is vannak, amit sokan csakis „tűzforrón” szeretnek kanalazni, ilyenek a különféle levesek, de a forró tea is közkedvelt, különösen hideg időben.
A forró italok s ételek a nyelőcsőben parányi égési sérüléseket okozhatnak, a gyógyítandó terület sejtjeinek genetikai anyagában is változásokat eredményezhetnek, pláne ha hosszabb ideg folyamatosan kortyolja, fogyasztja valaki a forró italt és ételt. Válaszul sejtszaporodás, proliferáció indul be (egyszerűbben fogalmazva első körben seb képződik). Egyes szakemberek vélekedése szerint az érintett terület idővel el is rákosodhat. Az erre vonatkozó adatok és konkrét bizonyítékok egyelőre elég gyérek, amit az is magyaráz, hogy sok egyéb lehetséges ok állhat a daganatok, így a nyelőcsőrák hátterében is. Komoly kockázati tényező az alkohol, a dohányzás, az elhízás és a genetikai hajlam is.
Dana Loomis, a Nemzetközi Rákkutató Hivatalnál dolgozó szakértő vélekedése szerint ugyan lehet abban valami, hogy a 60 Cesius foknál melegebb italok kortyolása árthat a nyelőcsőnek, ilyenképpen előszele lehet a daganat kialakulásnak, de mostanáig kevés az ezt igazoló tudományos bizonyíték.
A frissen főtt ételeket mellesleg azért sem érdemes túl forrón fogyasztani, mert – mint az a Leuveni Egyetemen Karel Talavera Pérez professzor kutatásaiból kiderült – a 35 foknál melegebb ételek élvezeti értéke csökken, ugyanis a magasabb hőmérsékleti tartományban már nem érezhetők pontosan az ízek.
Forrás: National Geografic