A szűrővizsgálat lehetővé teszi, hogy a kockázatnak kitett betegek hamarabb jussanak kezeléshez, ami jelentős mértékben megnövelheti túlélési esélyüket. Az International Journal of Cancer internetes kiadásában közzétett tanulmány azt mutatta, hogy a kvantitatív malignitási index diagnosztikus rendszer (qMIDS) elnevezésű teszt 91-94 százalékos arányban kimutatta a rákot a 350 feji és nyaki szövetminta vizsgálatakor.
A tanulmány háttér információi szerint évente több mint félmillió dohányzás , a dohányrágás és az alkoholfogyasztás okozza. A szájüregi léziók előfordulása meglehetősen gyakori, de ezeknek csak 5-30 százalékából alakul ki rosszindulatú daganat. Korai diagnózissal a kezelés gyógyuláshoz vezethet, de eddig nem állt rendelkezésre olyan szűrővizsgálat, amely kimutatta volna, mely lézió válik rákossá.
A dr. Muy-Teck Teh vezetésével kifejlesztett qMIDS teszt 16 gén szintjét méri, amit egy diagnosztikus algoritmus segítségével "malignitási indexszé" alakít át, amely számszerűsíti annak kockázatát, hogy a lézió elrákosodik-e. A teszt kevésbé invazív, mint a kórszövettani módszerek, mert csupán egy 1-2 milliméteres szövetdarabra van szükség hozzá, az eredmény pedig három órán belül kiderül, nem úgy, mint a hagyományos szövettan esetében, amire akár egy hetet is kell várni.
Bár az igazoló vizsgálat azt bizonyítja, hogy a qMIDS működő diagnosztikai teszt a rák korai kimutatásában, további klinikai kísérletekre lesz szükség ahhoz, hogy kiderítsék a szűrés hosszú távú klinikai előnyeit a szájdaganatokra vonatkozóan. Mivel a teszt a FOXM1 génen alapul, amely fokozottan kifejezett számos daganattípus esetében, további fejlesztés segítségével a rák egyéb típusainak kimutatására is felhasználható lehet.