A University of Minnesota mérnökei úgy találták, hogy a sejtek érzékelhetik környezetük merevségét, mozgásképességük pedig a környezettől függ. A környezet a merevtől (csontszövet) a közepes merevségűn (izomszövet) át a puha (zsírszövet) fokozatig terjed.
A sejtek nem szeretik, ha túlságosan kemény vagy túl puha a környezetük, az éppen megfelelőt szeretik, különben nem fognak mozogni. Ezért David Odde, a Minnesota Egyetem műszaki biomedika professzora, a kutatás vezetője szerint ha a rákos sejteket képesek leszünk becsapni, hogy a környezet nem jó a migrációhoz, akkor megakadályozhatjuk a terjedésüket. De a kutatással két legyet is üthetnek egy csapásra, mert őssejtek alkalmazásával elérhetik, hogy ezek sérült vagy megbetegedett területekre vándoroljanak, és regenerálják az elveszett funkciókat.
Vizsgálatuk során Odde és kollégái emberi agydaganatból származó sejteket, illetve csirkeembrió agyából származó egészséges sejteket vizsgáltak, hogy hat különböző merevségű környezetben hogyan mozogtak. A kísérleteket megismételték két különböző rákgyógyszer hatását is vizsgálva a sejtmozgásokra.
A sejtekről kiderült, hogy olyanok, mint az autók. Van motorjuk, amely erőt generál, és egy kuplungjuk, hogy átadja ezt az erőt azoknak a szerkezeteknek, amelyek megragadják a szövetet, amelyen mozognak. Ha a környezet eléggé merev - mint egy burkolt út -, akkor magasabb sebességre kapcsolva tudnak mozogni, a motor gyorsabban forgatható, a tengelykapcsoló nagyobb erőt kölcsönöz a mozgató alkatrészeknek, amelyek jobban tapadnak.
Megállapították, hogy a vizsgált két hatóanyag kombinációja gátolta a ráksejtek motoros és tengelykapcsoló funkcióit, ezért akadályozta a mozgásukat.
"Mérnöki látásmódot alkalmaztunk egy biológiai problémához, és ez remélhetőleg orvosi haszonnal jár. Matematikai és fizikai alapú megközelítést alkalmaztunk a kísérleti modelljeink felépítésére, ami nem jellemző a sejtbiológiában, de hatékony volt" - mondta Odde.
A motor- és tengelykapcsoló-gátló gyógyszerek még fejlesztés alatt állnak, de további kutatásokkal meghosszabbíthatják a rákos betegek életét - vélekedett a kutató, aki szerint a következő lépések közé olyan rákellenes vakcinák fejlesztése tartozik, amelyek arra ösztönzik a rákellenes sejteket, hogy gyorsabban elérjék a tumorokat.
Forrás: sciencedaily.com