Jelentős felfedezés a nyelőcsőrákkal kapcsolatban

Egy, az ínybetegségek kialakulásáért felelős baktérium, a Porphyromonas gingivalis a nyelőcsődaganatos betegek 61 százalékában is megtalálható - állapította meg egy nemrég publikált nemzetközi kutatás.

Az Infectious Agents & Cancer című szaklapban ismertetett kutatás szerzői szerint ez bizonyíték lehet arra, hogy a P. gingivalis megléte növeli a nyelőcsődaganat kialakulásának kockázatát, illetve, hogy a baktérium biomarkerként is működik.

A kínai és amerikai tudósok, dr. Huizhi Wang, Richard J. Lamont, Jan Potempa és David A. Scott, összesen 130 ember szövetmintáit elemezték. 100-nak volt nyelőcsődaganata, 30-an pedig egészségesek voltak. A szakemberek egy lizin-gigipain nevű vegyület szintjét mérték a résztvevőknél, ez a P. gingivalis baktériumra jellemző enzim, emellett pedig a baktérium DNS-ét is kutatták a sejtekben.

Megfelelő szájhigiéniával a P. gingivalis elpusztítható, ezáltal a nyelőcsőrák megelőzhető

Ha valaki három héten keresztül, vagy még tovább szenved gyomorégéstől, esetleg állandóan savlekötő tablettáktól reméli az enyhülést, az súlyosabb betegségekre, például nyelőcső- vagy gyomorrákra is utalhat. Kattintson! Úgy találták, hogy mindkét jellemző szintje magasabb volt a daganatos szövetekben, mint az azt körülvevő sejtekben, illetve az egészséges emberektől vett mintákban. Azt is megállapították, hogy ennek a baktériumnak a megléte egyéb tényezőkkel is összefüggésben volt, például a daganatos sejtek áttétképző-tulajdonságait is befolyásolta.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Wang szerint erre két magyarázat is lehet: vagy a P. gingivalis érzi magát különösen jól a daganatos sejtekben, így azokban könnyebben szaporodik; vagy pedig a P. gingivalis fertőzés járul hozzá a nyelőcsődaganatok kialakulásához. Amennyiben az első elképzelést sikerül bizonyítani, az egyszerű antibiotikumokkal is érdemes lenne kísérletezni új terápiás lehetőségek kidolgozásához.

„Ha az bizonyosodik be, hogy a baktérium közvetlenül hozzájárul a nyelőcsődaganatok kialakulásához, annak elképesztő hatása lenne, hiszen például a megfelelő szájhigiéniával jelentősen csökkenthetővé válna a daganatok kialakulásának rizikója, az antibiotikumok pedig megakadályozhatnák a rákos sejtek burjánzását. A P. gingivalist célzó vizsgálatok, például a fogakon kialakuló plakkokban, pedig az érintettek korai szűrését is lehetővé tennék” – mondta dr. Wang.

A nyelőcsőráknak két nagyobb altípusa van, az adenokarcinóma és a laphámdaganat . A betegség rizikófaktorai közé tartozik például a dohányzás és a refluxbetegség is, de kutatások szerint a humán papilloma vírus (HPV) is növelheti a nyelőcső daganatos megbetegedéseinek a kockázatát. A mostani tanulmány szerint a P. gingivalis elsősorban a nyelőcső laphámdaganatával van összefüggésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra