A brit egészségügyi szolgálat, az NHS keretei között végzett kutatások során négyféle véletlenszerű vizsgálatot, felmérést készítettek a tudósok az Egyesült Királyságban, illetve Ausztrálázsiában (Ausztráliában, Új-Zélandon és a környező térségben).
Nehezebben viselik a nők a kemoterápiát
A Royal Marsden NHS Foundation Trust munkatársai (ez egy rákkutatásra specializálódott brit intézmény) kimutatták, hogy a nőknél nagyobb arányban lép fel émelygés, hányinger , hányás a kemoterápia mellékhatásaként, mint a férfiaknál. A nőknél nagyobb a valószínűsége a szájfekély előfordulásának is: 50 százalék, míg a férfiaknál 41 százalékban lépnek fel ezek a tünetek.
A hajvesztés is gyakoribb a körükben, sűrűbben fordul elő, mint a férfiaknál. Pedig a férfiak alapesetben, tehát ha nem gyógyszer-mellékhatásról van szó, hajlamosabbak a kopaszodásra - ez közismert tény.
A kutatók ezért most hangsúlyozzák: a rákkezeléseknél egyre erősebb a gyanú, hogy a beteg neme igen fontos tényező lehet. A tanulmányukat erről az Európai Orvosi Onkológiai Társaság kongresszusán fogják bemutatni Münchenben, Németországban. Mind a négy kutatásban olyan kemoterápiás kombinációkat vizsgáltak a szakértők, amelyeket nyelőcsőrák, illetve gyomorrák esetén alkalmaznak rendszerint.
1654 beteg (1328 férfi és 326 nő) adatait elemezték, és a nők 89 százalékánál fordult elő hányinger és hányás a férfiak 78 százalékával szemben. A hasmenés pedig 54:47 százalékos előfordulást mutatott - írja a brit Daily Mail. A nők 81 százaléka hajvesztéssel küszködött, a férfiaknál ez 74 százalék volt. A szájfekélyek arányát már említettük: itt is a nőket sújtják jobban a kemoterápiás kezelések: 50:41 a ráta.
A súlyos mellékhatások (amelyek akár kórházi kezelést is igényeltek) szintén nőknél gyakoribbak: több fertőzést kapnak el, miután alacsonyra csökken a fehérvérsejtjeik száma. A túlélési ráta ugyanakkor nemenként nem különbözött - annak ellenére, hogy a férfiaknál a tumor visszahúzódása, csökkenése gyakoribb volt.
Forrás: Daily Mail